blank
Köşe YazılarıTurkish Airlines Euroleague

Şampiyonluğun Anahtarı KALİNİC!

1.19bingörüntüleme

Şampiyonluğun Anahtarı KALİNİC!           

Sfairopoulos bugün Turkish Airlines EuroLeague Final Four 2017’nin final basın toplantısı için kameralar karşısına geçtiğinde şu cümleyi kurdu:“Fenerbahçe karşısında işimiz çok zor”.Aslında dün süper yeteneklere sahip CSKA karşısında da işleri gerçekten çok zordu. Ama Olimpiakos rakibini hataya zorlayan ve bu hataları değerlendirmeyi çok iyi bilen bir takım. Dün de maçı aslında kendilerinin almasından çok, CSKA’yı hataya zorlayıp kendi elleriyle maçı Olimpiakos’a altın tabakta sunmalarını sağladılar.Bugünkü yazımda Fenerbahçe’nin dünkü tarihi zaferinden çok, yarınki maçta nelere dikkat etmesi gerektiğini ve yarınki maçın en kritik eşleşmesini konuşacağım.

Kırmızı-Beyazlılar maç boyu her CSKA-Olimpiakos maçında olduğu gibi gene CSKA’yı geriden takip etmeyi denedi ve farkın çift hanelere çıkmamasına uğraştı. Bu noktada kırılma noktası, Aaron Jackson’ın da maç sonu röportajında belirttiği gibi Agravanis’in devre sonunda soktuğu ve ilk yarının sonunda farkın çift haneyle bitmemesini sağlayan üçlüktü.Olimpiakos takım halinde çok iyi oynayan ve hiç pes etmeyen bir takım. 2012 Final Four’da gene aynı salonda,Sinan Erdem’de CSKA karşısında 19 sayı farktan geri gelip şampiyon olması ve son 6 Final Four’un 4ünde karşılaştığı tüm maçlarda CSKA’ya karşı kazanmasının Olimpiakos’a verdiği psikolojik üstünlüğe, Teodosiç’in looserlığı ve İstanbul şansızlığı da eklenince Olimpiakos kazanmasını bildi.Benim dikkat çekmek istediğim nokta her ne kadar 14 üçlük atarak Final-Four’da bir maçta en çok üçlük atan takım ünvanını egale etseler de, Olimpiakos maçın son bölümlerinde (son 15 dakikada) sürekli alçak post ve pick&roll oynadılar. Maçın bitmesine son iki dakika kala, coachların set çizemeyip devre dışı kaldıkları yani oyuncuların bireysel becerilerin öne çıktığı son hücumların hemen öncesinde Spanoulis-Birch post oyunuyla maçı kendi lehine çevirdi.

Klasik bir cümle kurarak Lull ve Carrol’ı savunmada sıkıntı yaşayan Fenerbahçe, şampiyon olmak istiyorsa Spanoulis ve Green’e karşı dünkü hataları yapmamalı kalıbını kulanmayacağım.Yarınki maçta Madrid’e nazaran daha oturmuş bir takım kimlğine sahip ve içeriyi daha iyi kullanan bir takım ile karşılaşacak olan Fenerbahçe cephesinde, maçın anahtar oyuncuları tahmin edilenin aksine hiç favori olmayan ama kazanan Olympiakos’un kilit isimleri Spanoulis ve Green’i savunacak Dixon-Bogdanovic ikilisi değil, 3 ve 4 numaraları savunacak olan Kaliniç olacaktır. Dün Green ve Spanoulis toplamda üç tane üçlük sokarken, takımın 3 numarası Papanikolaou,zaman zaman 3 numara oynayabilen Mantzaris ve takımın 4 numarası Agravanis toplamda 10 tane 3 sayı isabeti buldu.Pota altında Udoh-Vesely ikilisine karşı savaşamayacağını iyi bilen Sfairopoulos’un silahı kısalardan bulacağı dış şutlar ve dün inanılmaz bir maç çıkaran ve sahada ayak basmadık yer bırakmayan Papanikolaou olacaktır.Ve bu silaha karşı Obradovic’in hamlesi dün Madrid’e karşı Avrupa Basketbolu’nun yeni yıldızı Doncic’e nefes aldırmayıp Llul’un yalnız kalmasını sağlayan, gizli kahraman Kalinic olacaktır.

Yarınki Obradovic-Sfairopoulos satranç maçında kimin kazanacağını belirleyecek olan gizli kahramanların savaşı Kalinic-Papanikolaou eşleşmesini biz basketbolseverler büyük bir zevkle ekran başında izliyor olacağız. Son olarak parantez açmak istediğim nokta, Obradovic’in dünkü kötü performanslarına rağmen kenara almadığı Datome ve Bogdanovic’ten çok şey beklediği.Geçen sene CSKA’ya karşı finalde varlık gösteremeyen Bogdanovic bu sene, CSKA’ya göre daha sert savunmaya sahip Olimpiakos’a karşı büyük maçların da oyuncusu olduğunu kanıtlayacak mı? Uzun bir süredir sessiz olan ve dün Madrid’e karşı hücumda varlık gösteremeyen Datome, Fenerbahçe taraftarlarını sevindirecek mi? Bobby Dixon geçen seneki finalde kaldığı yerden bu senede devam edecek mi? Bu soruların cevaplarını yarın 21.00’da alıyor olacağız. Udoh’un da dediği gibi : “Sadece 40 dakika kaldı”.

Akif Enes Kütük
Küçüklüğünden beri bir garip basketbol aşığı, 2006'dan sonra Fenerbahçe ve 2006'dan önce Ülkerspor taraftarı, ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencisi ve BG'nin yöneticilerinden.. Basketbolseverin kendi gözünden..

Bir cevap yazın