Köşe YazılarıTurkish Airlines Euroleague

Obradovic-İvkovic: Dostluk mu, Rekabet mi?

920görüntüleme

 

Geçen cuma Euroleuge’de kritik bir maç oynandı. Anadolu Efes tamam mı devam mı maçında Fenerbahçe’ye 90-86 yenilerek TOP 8 kapılarını neredeyse kapatmış oldu. Bu karşılaşmayı çekici kılan bir diğer unsur belki de şu an aktif olarak takım çalıştıran Avrupa’nın en iyi 2 koçu:Zeljko Obradovic ve Dusan İvkovic. Biri 8 Euroleauge şampiyonluğu bulun yaşayan efsane, diğeri de 2 Euroleauge şampiyonluğunun yanı sıra basketbol dünyasına bir çok yıldız kazandıran yaşlı kurt. Peki bu iki hocanın bu kadar birlikte anılmasının sebebi ne, gelin hep beraber inceleyelim.

Sene 1990. Dağılmadan önce Yugoslavya Milli Takımı,Amerika ile birlikte Dünya basketbolunu domine ediyorlar.Kadro ise Yugoslavya tarihinin en parlak kadrosu. Drazen Petrovic, Toni Kukoc, Vlade Divac, Petar Naumoski gibi yıldızları barındırıyor.  O sene ki Dünya Şampiyonasında bu takım Sovyetler Birliğini 92-75 yenip kupayı kaldırıyor. Yugoslavaya’nın başında Dusan Ivkovic var. Takımın oyun kurucusu ise tahmin edebileceğiniz gibi Zeljko Obradovic.Bu kupa ikisin birlikte kazandığı ilk kupadır. Zeljko Obradovic bu turnuvadan sonra bir yıl daha aktif basketbol oynayacak, daha 31 yaşında basketbolu bırakıp Partizan’ın başına geçecektir.

obra

 

Sene 1995 Eurobasket finali. 1990’da  Dünya Şampiyonluğu’nu kazanan büyük usta Dusan Ivkovic bu kez “çekirdek aile” fertleriyle bunu başarmaya çalışacaktı. Bununla yetinmeyip, yanına yardımcı olarak da koçluğunu da yaptığı ve ününü 7 yıl formasını giydiği KK Partizan’ı 1992 yılında Avrupa Şampiyonluğuna taşıyarak tüm kıtaya duyuran genç çalıştırıcı Zeljko Obradovic’i alıyordu. Finalde rakip Litvanya’ydı. Maça 13 sene boyunca Obradovice “yuva”  olacak OAKA salonu ev sahipliği yapıyordu. Yugoslavya hem kadro derinliği hem de Dusan İvkovic ve Zeljko Obradovic gibi iki ustanın takımın başında olmasından dolayı finalin favorisidir. Ve beklenildiği gibi de olur. Yugoslavya 2 temmuz 1995 akşamı Litvanya’yı 96-90 yener ve kupayı evlerine götürür. Ivkovic ve Obradovicin Birlikte kazandığı 2. kupa olacaktır.

CQ3bgCJWsAAvipL

Daha sonraki yıllarda bu iki koç,devamlı farklı takımlarla karşı karşıya geldiler. Obradovic 1999-2012 yılları arasında sadece Panathinakos’u çalıştırdı ve bu takımda 4 Euroleauge şampiyonluğu ve tam 11 Yunan ligi şampiyonluğu kazanarak Yunanistan basketbolunu domine etti. Ivkovic ise bu yıllarda AEK Atina, CSKA Moskova, Dinamo Moskova ve Olimpiyakos’u çalıştırdı ve toplamda 2 Euroleauge şampiyonluğu kazandı. Yani tabiri caizse boynuz kulağı geçti. Şimdi bu iki büyük koç ülkemizin iki büyük basketbol takımlarını çalıştırıyor ve her iki takımın seyircilerinin de beklentileri yüksek. Bakalım bu iki koç, bu ülkeye ilk Euroleauge kupasını getirebilecek mi?

 

Yasin Çetinkaya
ycetinkaya@basketbolgunlugu.com

Bir cevap yazın