Turkish Airlines Euroleague

Marko Guduric, Bogdanovic’in yerini doldurabilecek mi?

Ekpe Udoh ve Bogdan Bogdanovic Amerika’ya gitti ve gelecek sezon sırasıyla Utah Jazz ve Sacramento Kings için NBA’de oynuyor olacaklar.

Zeljko Obradoviç bu kayıpları telafi etmek için zorlanacağı kesin . Fenerbahçe Doğuş, Sinan Güler ve Nicolo Melli’nin transferiyle bazı önemli eklemeler yaptı. Bunlara, Sırbistan’daki genç guardın imzası da eklenince Fenerbahçe taraftarları heyecanlandı.

Esasen, Marko Guduric, son iki yıldır Avrupa basketbolunda yükselen bir isim ve bu arada Adriyatik şampiyonlarının eski antrenörü Dejan Radonjic’in oluşturduğu mükemmel takımda mühtiş performanslarıyla oldukça büyük bir izlenim bıraktı.

Guduric Kimdir?

Marko Guduric 1995 yılında Sırbistan’da doğdu. 18 yaşından beri Crvena Zvezda’ya ait. Ancak sözleşmesinin ilk iki yılında FMP Belgrad için de bir kredi ödüyor.

2015 yazında aslında göze çarpan bir oyuncu olarak öne çıkmıştı. FIBA Avrupa 20 Yaş Altı Şampiyonasında Sırbistan ile altın madalya kazandı ve aynı zamanda yarışmanın MVP’si oldu.

Crvena Zvezda, oyuncuyu transfer etmeye karar verdi ve oyuncu da bu teklifi hemen kabul etti. EuroLeague’da oynadığı iki yılda, ortalama 20 dakika oynadığı dönemde ortalama 8 sayıya sahipti.

Bu yaz Fenerbahçe ile sözleşme imzalayarak, Marko Guduric kariyerinde büyük atılım yaptı.

Oyuncunun özellikleri

Guduric, büyük yetenek sahibi bir oyuncu ve Fenerbahçe’de kesinlikle kendini geliştirme fırsatı bulacak.  Fenerbahçe Doğuş taraftarlarına bu konuda önemli iş düşüyor.Taraftarlar çok büyük beklentiye sahip olmamalılar, çünkü Boğdanoviç’in her geçen yıl daha da iyi bir hale geldiğini unutmamalıyız. Bogi Fener’e transfer edildiğinde iyi bir şutördü, ancak oyunun tüm alanlarını geliştirdi ve bunun sonucunda şu anda Avrupa’nın en iyi oyuncularından biri olarak görülmeye başladı. Bogdanovic’in ilk geldiğiyle , son çıktığı hali arasında dağlar kadar fark var.

Oyuncuya dönersek , Marko Guduric hem “2” numara hem de “3” numara da oynayabilir. Sahada çok şey yapabilir.  Euroleague’de oynadığı iki yıl boyunca, zıplama özelliklerini geliştirmek için çok çalıştı.

Çizginin arkasındaysa, genellikle en sevdiği şey sol şeridi kullanıp, penetre edip yüksek post şut bırakmak. İkinci yılında, Jovic’in yokluğunda bazı oyunlarda  yaratıcı rol aldı ve asist bakımından rakamlarını artırdı.

En büyük değeri korkmaması. EuroLeague’deki ilk yılları olmasına rağmen çok zor atışlar yapmış ve eli sıcakken takımına çok sayı kazandırmıştır.

Rekabetçi olduğu kadar cüretkar ve deli cesareti var, herşey bir ipliğe bağlıyken bile topu elinde tutmayı sever. Bir liderin nitelikleri var ve bunu zor durumlarda kullanmaktan da sakınmıyor.Bu onu özel hale getiren ve Zeljko’nun onu istemesini sağlatan en büyük özellik.

Elbette gençliğinden dolayı sık sık topu zora sokuyor; bu, yeteneklerine büyük bir güven duymasına rağmen belirli yönleriyle yetersizliğe sahip olduğunu gösteriyor. Tabi, bu eksiğini gidermek için doğru yerde.Zeljko’nun iki üç bağırması onu kendine getirecektir. Kısacası Zeljko Obradovic çalışacak olması müthiş bir şans ve bu durum onun oyunda karar alma yeteneği açısından çok iyi olacak.

Gerçek şu ki, hammadde olarak, şu anda Guduric sert bir elmas gibi görünüyor. İnanılmaz yetenekli , iki ya da üç yıl sonra Bogdanovic’in şuanki olağanüstü seviyesine gelmese bile, kesinlikle çok büyük bir oyuncu olacak.

Bir diğer mevzu ,oyuna egemen olmak için vücuduna hakim olması gerekicek. Çünkü Bogdanovic ile karşılaştırıldığında dışardan avantaj gözükse de en büyük dezavantajı boyu. Atiklik için çalışması gerekecek .

Guduric, kat yapma verimliliğini ve gerektiğinde oyun kurabilme yeteneklerini bi üst seviyeye çıkartırsa, otomatik olarak daha eksiksiz hale gelecektir. İyi bir şutör olduğuna hemfikiriz ancak karar verme üzerine de kesinlikle çalışmalı.

Özet geçmek gerekirse,Marko Guduric harika bir kariyere sahip olmak için gerekli tüm malzemelere sahip bir oyuncu. Bazı yönlerini iyileştirmesi gerekiyor, ama eğer üzerinde gerçekten çok çalışırsa, bu çaba onu en üst sınıftan bir oyuncu haline getirebilir.Belki de Bogiden de iyi olur, ne dersiniz?

Related posts

Itoudis : Baskı Hissetmiyoruz

Ruhi Ünal

Fenerbahçe liderliği garantiledi!

Akif Enes Kütük

Anadolu Efes – Cedevita Zagreb Maç Değerlendirmesi

Mert Akyıldız

Leave a Comment