blank
Turkish Airlines Euroleague

Larkin: “Yurtdışına gitmek büyük bir lütuf”

369görüntüleme

Shane Larkin, Baskonia’yla olan Avrupa deneyiminin basketbolunu geliştirmeye nasıl yardım ettiğini, ailesinden uzakta denizaşırı yaşamını ve EuroLeague’deki NBA kalitesindeki yeteneklerin sayısı hakkında konuştu.

Baskonia ile iyi bir sezonun ardından EuroLeague’de 13.1 sayı ve 5.7 asist ortalaması tutturan Shane Larkin, Boston Celtics’in bir parçası olmak için NBA’ye geri döndü ve Avrupa’da oynadığı zaman kazandığı basketbol zenginliklerini taşıdı. .

Amerikan guard, HoopsHype’ın Alex Kennedy’ye uzun bir podcast röportajı yaptı. Burada, yurtdışı tecrübesinin oyununun birçok yönüne nasıl yararlı bir etkisi olduğunu ve EuroLeague’de ve İspanya Ligi’nde karşılaştığı rekabet hakkında

İşte Larkin’in söyledikleri ….

Yurtdışında oynamanın onun güvenini nasıl tekrar kazandırdığı konusunda:

“Kesinlikle çok faydalı oldu. NBA kariyerim şimdiye kadar hep fırtınalı geçti  Draft’ta seçildikten sonra iki hafta sonra bileğim kırıldı. O sene çok fazla süre oynayamadım. Sonra Brooklyn’e gittim. Oldukça iyi bir sezon geçirdim, ancak koç / yönetim değişiklikleriyle gene sıkıntılar oldu.

Yurtdışına çıkmak bana bir oyuncu olarak çok yardımcı oldu ve kesinlikle güvenimi arttırdı. Oraya gidip 30 dakika oynamak ve yanlışlarını görmek. Tıpkı kolejdeymiş gibi ana karakter olmak.

Birçok bakımdan yurtdışına çıkmak lütuftur. Bilgisayarımdaki NBA maçlarımı izledim. Kendimi tanıyamıyorum. Bu ben değilim. Açıkçası bazı maçlarda iyi oynamışım ama diğer gece hiç etkili olamamışım.Şimdi, bu sene tekrar NBA fırsatı yakaladım. Beni daha önce izleyen herkes, bu sefer her şeyin nasıl farklı olacağını görecek. ”

Uzakta yaşam:

“Bu büyük bir deneyim oldu.Bazı zamanlar var … “Ben evi özledim” diyorsun. Fakat büyük bir kısmı harikaydı. Takımımdaki harika adamlarla (Baskonia) beraberdim. Çok misafirperverbir yerdeydim. Herkes kesinlikle benim için bir nimet olan İngilizce konuştu. Benim şehirim (Vitoria) basketbol delisiydi. Büyük bir futbol kulübümüz yoktu. Şehir çok ilgiliydi bu yüzden. Hayranlar
Inanılmazdı. Kesinlikle harika bir zaman. Oraya gidip bir oyuncu ve kişi olarak bana geri dönme fırsatı için minnettarım. ”

Avrupa’daki rekabet seviyesinde NBA ile karşılaştırıldığında:

“Açıkçası NBA … NBA’dir. Oradan daha iyi bir rekabet yok. EuroLeague’de, NBA’ye gelip oynayabilecek yetenekli bir sürü adam var. Ulusal ligle ilgili olarak çok fark var.

Yunanistan, Rusya ve Türkiye’den takımlara karşı oynadık … Avrupa’nın her yerinde. Sonra yerli takımlarla İspanyol liginde oynadık. Orada, belki ilk sekiz takım çok güçlü ama geri kalanlar o kadar  değil.

EuroLeague’deki yetenek seviyeleri söz konusu olduğunda, çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Birçok kişi bu yaz örnekleri olduğu gibi NBA’e atlayabilir..

 

Akif Enes Kütük
Küçüklüğünden beri bir garip basketbol aşığı, 2006'dan sonra Fenerbahçe ve 2006'dan önce Ülkerspor taraftarı, ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencisi ve BG'nin yöneticilerinden.. Basketbolseverin kendi gözünden..

Bir cevap yazın