Turkish Airlines Euroleague

Jackson”NBA Avrupa’dan çok daha kolay!”

Avrupa’da 8 yıl boyunca oynayan, 2016’da CSKA Moskova ile EuroLeague şampiyonluğu da dahil olmak üzere çok sayıda kupa kazanan Aaron Jackson, bavulunu Çin için topluyor.

31 yaşındaki Jackson, önceki beş sezonunda CSKA Moskova forması giydi. Her iki taraf için verimli bir zaman aralığıydı ancak CSKA bu yıl sözleşmesinin sona ermesinin ardından kendisine bir teklifte bulunmayı seçmedi. Jackson bu durumda hoşnutsuzluğunu açıkça ifade ediyor.

Yakın tarihli bir röportajda, Amerikalı oyuncu NBA’deki basketbol ve Avrupa’daki sistem farklılıkları da dahil olmak üzere çok sayıda konuyla ilgili konuştu. NBA’in bir oyuncu için Avrupa’dan daha kolay olup olmadığı sorulduğunda, cevabı oldukça açıklayıcıydı.

Jackson Nate Duncan’a konuşan Jackson:”Aman Tanrım evet. 100%. NBA, Avrupa’dan daha kolay bir yoldur. Özellikle EuroLeague seviyesi söz konusu olduğunda”. “Ekibimde birçok NBA oyuncusu vardı (CSKA Moskova). Nenad Krstic, Andrei Kirilenko ve diğerleri (Sasa Kaun, Viktor Khryapa). NBA’de vücudunuzun gelişimi ile ne kadar ilgili olduklarını düşünün. Ayrıca Kazan’da bir maçınız var, sonrasında Madrid’e kadar uçmanız gerekiyor. Uçak takımın kendi uçağı değil. Sonra sabah tekrar antreman yapmanız ve o gece tekrar oynamak zorundasınız. Vücudunuz için çok fazla zorluk var. NBA’de o kadar antreman yapmazsınız. Ve vücudunuzla ilgileniyorlar ve şu anda Avrupa’nın eksik olduğu bu konuda bir iyileşme var. ”

Jackson, yeni EuroLeague sisteminin masaya çok daha fazla maç getirdiği geçen sezonun genel haftalık programını anlatmaya devam ediyor.

“Pazartesi günleri başlıyor. Salı günü iki kez antrenman yaparsın. Çarşamba günü antrenman yaparsın. Perşembe günü antrenman yaparsın. Cuma günü bir EuroLeague maçını oynuyorsun. Ve her maç rekabet açısından EuroLeague Finaline benziyor. Yani Cuma günü mümkün olduğunca sert oynuyorsunuz. Cumartesi günü, Pazar günü yerel liginiz için oynamanız gereken yere gidersiniz. Pazar sabahı şut antremanı var, ardından rakip kaseti izlemeniz var. Muhtemelen bir ayda kendinize ayıracağınız üç gününüz var, gerisi ise ya antremanlarla geçer veya maçlarla. Bu bir kabus. ”

Antremanların miktarının artması, Avrupa’daki kariyeri boyunca Jackson’ı en çok hayal kırıklığına uğratan şeylerin arasındadır. Ve ona göre,  oyuncuların NBA’ye doğru kitlesel göçünün arkasındaki  temel sebeplerden biri budur.

Eski CSKA takım arkadaşı ve şu an LA Clippers oyuncusu Milos Teodosic gibi.

“Milos, antrenörle iyi bir ilişkisi vardı, bu yüzden fazla çalışmadı. Ancak maç başına 30 dakika oynayan Nando (De Colo) gibi oyuncular? Her gün antreman yapıyordu. Vücudunun morarmasını görebiliyordum.  ”

“Ve antremanlar rekabete yönelik. Sırp teknik direktörleri tarafından öğretilen eski Yugoslav mentalitesine sahip antrenörlere sahipsiniz. Ve 1’e 1  ilgileniyorlar. Sanki lise ya da üniversite takımları gibi.

Aaron Jackson ayrıca 2017 Avrupa Ligi Final Four MVP Ekpe Udoh ile arasındaki bir hikayeyi ortaya çıkardı. Avrupanın bir başka yıldızı Udoh da NBA’ye dönmeyi ve en iyi takımlar arasında oynama fırsatı yakalamayı başardı, bu kez Utah Jazz ile.

“Onu Miami’de bir gece kulübünde gördüm (Ekpe Udoh). Ve bana: ‘Brother, Avrupa’ya geri dönmemek için ne gerekiyorsa yapıyorum’ dedi. Antremanlardan bıkmış durumda.Birçok kişi bunun ne kadar zor olduğunu bilmiyor. “

Related posts

“Rakibimiz mükemmel transferler yaptı”

Orçun Yıldırım

İstanbul’da Euroleague Final Four Rüzgarı

Ruhi Ünal

Hunter:”Ekstra baskı hissetmiyorum.”

Akif Enes Kütük

Leave a Comment