Turkish Airlines Euroleague

Gerçek Euroleague Başlasın!

Evet, gerçek Euroleague bu akşam başlıyor. Eğer hala gerçek Euroleague hakkında bir fikriniz yoksa size Kostas Sloukas’ın paylaştığı son fotoğrafın açıklamasını aktarayım: “Let the Euroleague begin.” Yani normal sezonun bittiğini ve bize sezonun o çok sevdiğimiz tüm sertliğiyle bizi etkileyen Playoff’ların geldiğini anlatıyor. Normal sezonu kendi evinde namağlup ve lider bitiren temsilcimiz eski Euroleague şampiyonu Fenerbahçe Beko bu akşam saat 20.45’te rakiplere bir cehennem bizlere ise gerçek bir cennet olan Ataşehir’de; Obradovic’in veliahtı Eurolegue koçlarının prensi, birçoğumuzun belki 10 maç önce asla Playoff oynama ihtimalinin bile olmadığını düşündüğü ancak harika bir coaching ve yürekli oyuncularıyla burada olmaya hak kazanan Zalgiris Kaunas ile karşı karşıya gelecek.

Zalgiris Kaunas geçtiğimiz sezon birçok otoriteye göre sürpriz bir şekilde Olympiakos’u eleyip Final Four oynamıştı ve hepimizin saygısını tekrardan kazanmıştı. Ayrıca bu, koç Saras Jasikevicius’un Avrupa’ya kendini koç olarak kanıtlamasının en güzel örneğiydi.

Bu sezona başlarken hem bütçe hem kadro olarak büyük bir küçülmeye gitti Kaunas ekibi. Geçtiğimiz sezon Final Four oynayan takımın en önemli oyuncuları başta Kevin Pangos olmak üzere; Axel Toupane, Beno Udrih, Vasilije Micic takımdan ayrıldı. Bütçe olarak da iyice daralan Kaunas takımı sezona mütevazı bir takım kurarak başladı. Leo Westermann, Nate Wolters ve Thomas Walkup gibi üç guardı kısa rotasyonlarına eklediler. Sezon başında ise durumları ne olursa olsun herkesin Playoff’tan kesin görürürüz dediği takımlardan biri konumundaydı Zalgiris Kaunas. Ancak sezona felaket bir başlangıç yaptılar. İlk 10 maçta 6 mağlubiyet aldılar. 6 mağlubiyetin 5’ini kendi evlerinde Litvanya’da aldılar. 4 galibiyetlerinin 3’ü de deplasmanda geldi. Buradan da biraz sezonun geri kalanı için fikir sahibi olabiliyorduk. Zalgiris kendi evinde maç kazanamıyor ancak deplasmanda rakiplere beklenmedik bir baskı kurup galip geliyordu. Sezonun bir bölümünde 8 maçlık bir periyottan 7 mağlubiyet alan Zalgiris Kaunas için Playoff şansı yok denecek kadar azalmıştı. Çoğu basketbol otoritesi Bayern, Milano ve Maccabi için bir yarışın olacağından söz ediyordu. Ancak bu onları pes ettitmedi ve prens Jasikevicius’un takımı son 8 maçlarında 7 galibiyet almayı başararak kendilerini birden 8. sıraya yani Playoff potasına attılar. Herkesi etkileyen bu son aslında onların karakterlerini bir kez daha gözler önüne seriyordu.

Sezon içinde kadroya Deon Thompson’ı kattılar. Bu hamle uzun rotasyonlarına artı getirdi çünkü Paulis Jankunas Euroleague’in henüz başında sakatlanmıştı. Kavaliauskas da formundan uzaktaydı. Sezonun son bölümündeki yükselişlerinin en büyük sırtlayıcısı şüphesiz Brandon Davies’ti. Euroleague’in en iyi uzunlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlayan ABDli pivot aynı zamanda da bir takımın sürükleyici bir oyuncusu olabileceğini gösterdi. Aynı zamanda bu dönemde Leo Westermann’ın oyunun hücum yönüne el atması ve Nate Wolters’ın ona bu yönde iyiden iyiye yardım etmesi takımı iyice ritime soktu. Sezon başından beri yükselen bir formda olan Aaron White da ritimden asla düşmedi ve bu rüya gibi sonun mimarlarından biri oldu.

Zalgiris Kaunas Fenerbahçe’nin oyununu oynamayı çok iyi bilen bir takım. Ayrıca deplasmanlarda üst düzey bir oyun oynuyorlar. Ligdeki en iyi deplasman takımlarından birisi Kaunas ekibi. Çok sert, savunma konsantrasyonundan asla ödün vermeyen sürekli bir sonraki adımı düşünen ve hücumları sürekli seçerek oynayarak her zaman garantiye giden bir takım durumundalar. Maç başına ortalama 79 sayı atarken bunları %53 iki sayılık isabet oranı ve %38 üç sayı isabet oranı ile oynamaları da hücumları gayet seçerek kullandıklarını bizlere gösteriyor. Tıpkı Fenerbahçe gibi asist üzerinden çokca sayı bulan Zalgiris takımı maç başına ortalama 18 asist yapıyor. İstatiksel olarak bize üstünlük sağladıkları tek nokta ise ribaunlar. Fenerbahçe maç başına 30 ribaund alırken rakibimiz 33 ribaund ortalaması ile Playoff’a geliyor.

Fenerbahçe’nin sezonu ise kesinlikle rakibi gibi karışık olmamakla beraber bize modern Euroleague’deki en iyi normal sezon performansını seyrettirdi. Sezonu normal sezonlardaki en iyi galibiyet sayısı ile lider bitiren takımımız aynı zamanda kendi evinde maç kaybetmeyerek bir başka rekora daha imza attı. Fenerbahçe maç başına 84 sayı atarken bunu %59 iki sayılık isabet oranı gibi oldukça iyi bir istatistik ile yaptı. Çizginin dışından ise %43 isabet bularak ligdeki en iyi şutör oyunculara sahip olduğunu gösterdi. Fenerbahçe normal sezonda 5 mağlubiyet aldı. Bu sezon her maça başka bir hikaye sığdıran takımımız da Kostas Sloukas takımın liderliğini iyiden iyiye alırken Marko Guduric de gösterdiği performans ile bambaşka bir seviyeye yükseldiğini bizlere gösterdi.

Fenebahçe Playoff’lara 2 eksik ile giriyor. Şubat ayından beri sakat olan Joffrey Lauvergne bugün de kadroda yer almıyor. Diğer eksiğimiz ise sezon başında çok talihsiz bir sakatlık yaşayıp sezonu kapayan Tyler Ennis. Euroleague’de normal sezonun en büyük 2 Mvp adayından biri olan Jan Vesely ise bu maç ile parkeye dönüyor.

Seride en önemli eşleşme net bir şekilde Brandon Davies-Jan Vesely arasında olacağa benziyor. Muazzam atletler olan iki uzun oyuncu da oyunlarına orta mesafe şutlarını iyiden iyiye ekledi. İki oyuncunun da bir uzuna göre oldukça iyi pasörler olması da dikkat çeken bir diğer nokta. Bize seriyi izlemek için bir neden daha veren bu oyuncuların performansları merak konusu. Ancak Fenerbahçe buraları oynamayı en iyi bilen takımlardan biri ve rakibine göre inanılmaz bir kadroya sahip. Mart ayından beri Playoff modlarını açan Kalinic ve Bobby Dixon da bu seri için iyice hazır durumdalar. Ev sahibi avantajı da bizim lehimizde iken yeniden Final Four’da olmamız oldukça olası durumda. Ataşehir Playoff’ta da rakiplere kapamak en büyük temennimiz olacak. Umarız yine süpürerek 3-0 rakibimizi dışarı iteriz.

Fenerbahçe’ye sakatlıktan uzak başarılarla dolu ve sonu Final Four olan bir seri temenni ediyor ve tüm kalbimizle başarılar diliyoruz.

Anıl Sebahaddin UYSAL

Related posts

Euroleague normal sezon fikstürü açıklandı

Ruhi Ünal

Euroleague’de Türk Derbisi Gecesi

Mert Akyıldız

Şampiyon Koç Büyük Zaferi Değerlendirdi

Ruhi Ünal

Leave a Comment