blank
Turkish Airlines Euroleague

Final Four’da Yüksek Teknoloji

227görüntüleme

FİNAL FOUR’DA 5G

Vodafone Türkiye, 5G teknolojisi çoklu anten uygulamasını ilk kez THY Euroleague Final Four İstanbul’da kullanmaya başlıyor. Tuzla’da bulunan laboratuvar ortamında sahip olduğu 2.6 GHz TDD bandında 10 MHz’lik spektrumu kullanan Vodafone, Türkiye’deki ilk 2.6 GHz TDD Massive MIMO teknolojisini uyguladı. Gerçekleştirilen testler sonucunda 2600 MHZ TDD bandında yoğun ortamda kullanıcı başına düşen kapasitenin Massive MIMO teknolojisi ile en az 6 kat arttığı gözlemlendi. Bu sayede kullanıcı sayısının çok olduğu yerlerde uyumlu terminallerinin kullanılması durumunda kapasite ve performansın en az 6 kat fazla olması bekleniyor. Teknoloji Şehri İstanbul projesi kapsamında gerçekleştirilen bu test sayesinde çoklu anten teknolojisinin kapasiteye ve performansa olan etkisinin 5G’ye giden yoldaki önemi bir kez daha gösterilmiş oldu. Euroleague Final Four maçlarında ilk defa canlı şebekede kullanacak.

BASKETBOL TUTKUNLARINI YÜKSEK TEKNOLOJİYLE BULUŞTURUYORUZ

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao yaptığı açıklamada; ” Fenerbahçe Ülker’in de mücadele edeceği Euroleague Final Four sırasında basketbolseverler ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin 5G vizyonu doğrultusunda bir yandan mevcut 4.5G şebekemizi geliştirirken diğer yandan da 5G yolunda yeni teknolojileri test etmeye ve abonelerimizle buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu teknoloji şehir merkezleri, tren istasyonları, ticaret bölgeleri ve stadyumlar gibi veri trafiğinin yoğun olduğu alanlarda büyük fayda sağlayacak.

Ruhi Ünal
Editör, yazar ama çizemez... unalruhi32@hotmail.com

Bir cevap yazın