FIBA’dan EuroLeague’e Ret!

21 Eylül 2017 Perşembe günü FIBA’yla EuroLeague arasındaki takvim savaşlarının yeni sayfası, Avrupa’nın zirve kulüp basketbolu organizasyonunun yeni bir takvim önerisi getirmesiyle açılmıştı.

FIBA’nın EuroLeague’e cevabı gecikmedi, 22 Eylül 2017 Cuma günü resmi bir açıklamayla geldi. Dünya basketbolunun patronunun teklife karşılığı oldukça ağır ifadelerle geldi.

EuroLeague’in milli takım elemelerini ve mücadelelerini haziran ve temmuz aylarına kaydırıp ağustos ayını oyuncularının tam istirahatine ayırma, kulüp basketboluna ise aralıksız 38 haftalık kesintisiz bir zaman ayırma fikrine FIBA şu ifadelerle adeta ateş püskürdü:

“FIBA, EuroLeague Commercial Assets’in (ECA) yaptığı sözüm ona takvim teklifini ve beraberinde yapılan basın açıklamasını incelemiştir. Bu teklifin beceriksizce bir oylama taktiğinden başka bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Hele de ECA’in Avrupa Komisyonu’na konuyla ilgili bir soruşturma talebi yaparak takvim çatışması yaratmaya çalıştığı sırada.

FIBA 2019 Basketbol Dünya Kupası Elemeleri’nin başlangıcından iki ay önce gelen ve bugünün eleme turnuvalarını ve milli turnuvalarını dört haftaya sıkıştıran (ve bu sırada kulüp basketboluna tam 38 hafta ayıran) bir takvim, FIBA’nın bayrak organizasyonunu Eylül’den Temmuz 2019’a kaydırmaya çalışan ve hatta Olimpiyat Oyunları’nın tarihini değiştirmeye çalışan bir teklif ciddiyetsiz ve kabul edilemez bir çabadır.

ECA bu meselenin en önemli noktasına parmak basmamaktadır: EuroLeague normal sezonunun yalnızca iki haftasının yeniden planlanması kendi kendini doğuran bir sorunun çözümü için yeterlidir. Bu hiç zor da değildir. ECA geçen sezon çift maçlı haftaları 0’dan beşe çıkararak daha çok maç yapma kararı almıştır. Birçok ulusal ligde olduğu gibi bu sezonun bir hafta erken başlaması gayet mümkündür ve bir çift maçlı hafta daha eklenebilir.

Diğer alternatifler de kesinlikle mümkündür. İşin gerçeği şudur: ECA milli takımları basketbol ailesinin gereksiz ve rahatsızlık verici bir parçası olarak görmekte, takvimdeki varlığını daha da azaltmak için teklifler vermekte, milli takımı yazın küçücük bir köşesine sıkıştırmaktadır. Yaz aylarının ortasının kapalı alanda yapılanlara uygun olmadığı ve ağır bir kulüp sezonunun hemen sonrasında maç oynamanın oyuncuların iş yükünü artırdığı açıktır.

Unutulmaz bir EuroBasket 2017’den sonra artık Avrupa’da yaşanacak harika bir kulüp sezonuna odaklanmanın zamanı gelmiştir. Hem ulusal liglerde hem EuroLeague, Basketbol Şampiyonlar Ligi, Eurocup, FIBA Europe Cup gibi uluslararası mücadelelerde önemli bir heyecan yaşanacaktır. Bu turnuvalar milli takımların yarattığı katma değere katkı yapacak, Avrupa’da basketbola olan ilgiyi artıracaktır. Takvim çatışmasını bitirecek, kulüpleri ve oyuncuları bu adil olmayan durumdan çıkaracak çözüm ECA’in ellerindedir.

Basketbolun imajına zarar veren ve kamuoyu önünde gerçekleşen böyle bir çatışmanın zamanı değildir. Basketbolun dünya çapında yönetici örgütü olarak FIBA her zamanki gibi 2021 sonrası için milli takımlar ve ulusal liglerin takvimini düzenleyecek tekliflere açıktır.”

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
EuroLeague’den İstek

FIBA üyesi federasyonlar Türkiye, Yunanistan, İtalya, Almanya, Rusya ve İspanya Basketbol Federasyonları bir araya geldi. 6 federasyon ortak bir kararla...

Kapat