7DAYS EuroCup Köşe Yazıları Turkish Airlines Euroleague

Euroleauge-Eurocup, ikisini de kazanabilir miyiz?

 

Basketbolda iki takımımız kupa yolunda hızla ilerliyorlar.Fenerbahçe THY Euroleague Final-Four’na adımını atmak üzere. Galatasaray ise Eurocup finalinde Strasbourg ile karşılaşacak.Türk basketbolu Avrupa’dan gelecek bir kupaya hasretken bu sene her ikisi de kazanılabilir.

Galatasaray’a baktığımızda ekibimiz finalde Strasbourg’la karşılaşacak. Bu maçın iki ayağı olacak. İlk maç Fransız ekibinin evinde 22 Nisan cuma akşamı oynanacak. İkinci maç 27 Nisan Çarşamba akşamı Abdi İpekçi’de oynanacak. Takımlara baktığımızda Galatasaray hem koçuyla, hem komple oynayabilen oyuncularıyla, hem de Abdi İpekçi’deki taraftar atmosferiyle bir adım önde görünüyor. Ancak Strasbourg takımının Euroleauge’den gelen bir takım olduğunu unutmamak gerek. Euroleauge’de Fransa’daki ilk maçta Strasbourg Fenerbahçe’yi etkili oyunuyla 91-70 yenmişti. Strasbourg takımına baktığımızda Antoine Diot gibi hızlı bir oyun kurucuya ve pota altında etkili olabilen Alexis Ajinça’ya sahip. Ama daha önce  bahsettiğim gibi Galatasaray çok daha etkili basketbolculara sahip.5 numara pozisyonunda sıkıntı yaşanabilir ama koç Ergin Ataman muhakkak bir çözüm bulacaktır.

ooee-658x370

Fenerbahçe ise Final Four yolunda emin adımlarla ilerliyor. F8 de Real Madrid’le savaşan ekibimiz serilerde 2-0 önde. Euroleauge tarihinde 2-0 dan dönen hiç bir takımın olmadığını hesaba katarsak Fenerbahçe’nin yüksek olasılıkla Final-Four’da olduğunu söyleyebiliriz. Fenerbahçe eğer Final-Four’a giderse en ciddi rakibi CSKA moskova olacak gibi görünüyor. Zira CSKA Milos Teodosic ve Nando De Colo gibi Avrupa’nın en formda iki oyun kurucusunu elinde bulunduruyor. Fenerbahçe’nin en büyük kozu ise Zeljko Obradovic. Koç takım geride olsa bile takıma maç kazandırma alışkanlığını kazandırmış durumda.Sakat olan Jan Vesely ise takıma döndüğü takdirde Fenerbahçe Final Four’a kaldığı zaman önünde hiç bir takımın durabileceğini düşünmüyorum.

s-02ef29f003a181ae1069a6b1169307c32294a5fa

Kadrolara ve koçlara baktığımızda Avrupa’nın en büyük ilk iki kupasının ülkemize gelmesi hiç de imkansız değil. Hem de bu kadar yaklaşmışken. Taraftarlara düşen görev takımlarını nasıl futbolda destekliyorlarsa basketbolda da aynı şekilde desteklemeleri. Bakalım bu iki takımız bu iki büyük kupayı ülkemize getirebilecek mi?

Related posts

🔍 Sırada Bayern Münih var! #RakibimiziTanıyalım

Orçun Yıldırım

EuroLeague’de Nisan Ayının MVP’si

Ruhi Ünal

BANVİT FİNALDE ! 83-74

Ruhi Ünal

Leave a Comment