EuroLeague’den Teklif

EuroLeague’in sunduğu teklif milli takım karşılaşmalarının tamamının Temmuz ayında oynanmasını ve oyuncuların Ağustos ayının tamamını dinlenmeye ayırabilmelerini kapsıyor. Bu teklife göre Eylül ayı da hazırlık kamplarına ayrılacak.

Temmuz ayında oynanacak olan milli takım karşılaşmaları ise eleme maçları ile sınırlı değil. Olimpiyat oyunları hariç tüm büyük turnuvaların da bu ayda düzenlenmesi hedefleniyor. Olimpiyat Oyunları ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlendiği için bu kapsama girmiyor.

Yine aynı teklife göre lig ve kıtada oynanan kulüp maçlarının tamamının ise Ekim ile Haziran ortası arasında tamamlanması öngörülüyor.

Basın açıklamasında kullanılan ifadeler şu şekilde:

Bu teklif evrensel basketbolun gerçeklerini göz önünde bulundurmaktadır ve bütün oyuncuların milli takım maçlarında oynamasını ve bu tip turnuvaların daha fazla düzenlenmesini sağlayarak tüm basketbol camiası için uyum içinde bir takvim yaratmaya çalışmaktadır. En iyi oyuncuların oynaması taraftarlar, medya ve hak sahipleri için çok önemli. Ülkeler ve federasyonların önemli basketbol turnuvalarında yerlerini korumaları ve tüm katılımcılar arasında en adil ortamın sağlanması da aynı şekilde önem taşımaktadır.”

Bu teklif kulüplerin yanı sıra takım kaptanları aracılığıyla EuroLeague’de mücadele eden oyuncular ve koçlarla birlikte hakemler ile de paylaşıldı.

Teklif şu beş ana madde üzerinde yoğunlaşıyor:

1. Ülke federasyonlarının milli takımlarda en iyi oyuncularının oynamalarına ihtiyaçları var.

2. Milli takımların eleme maçlarını kendi evlerinde oynamalarına ihtiyaçları var.

3. Milli takım fikstürleri iki haftalık hazırlık dönemine ek olarak sezon başına en fazla dört hafta yer kaplamalı

4. Kulüp fikstürleri sezon başına 38 hafta yer kaplamalı

5. Profesyonel basketbolcuların sezon başına en az dört haftalık tatile ihtiyaçları var.

 

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

EuroLeague Basketball ve kulüpleri basketboldaki tüm pay sahipleri ile oturup tüm taraflar için faydalı bir ortak zemin bulmak ve basketbolu her seviyede geliştirmek adına uzun vadeli bir anlaşma yoluna gitmeye hazırdır.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kızılyıldız ile anlaşan Pero Antic Açıklamalarda Bulundu

Geçtiğimiz aylarda 35 yaşını dolduran Pero Antic, 2007’de ayrıldığı Kızılyıldız’a 10 yıl sonra geri döndü. İlk gelişine göre 12 yaş...

Kapat