EuroLeague’de Kurallara Güncelleme

EuroLeague Basketball ligde gelecek sezon itibariyle değişecek steps kuralı ve uygulanma şekliyle ilgili şu açıklamayı paylaştı:

EuroLeague Basketball turnuvalarının takipçileri gelecek yıl ilginç kural değişiklikleri ve kural yorumlarıyla karşılaşacak. Değişikliklerin hedefi oyunu takipçilerin daha büyük keyifle izleyeceği bir noktaya getirmek.

Öncelikle hem EuroLeague hem de EuroCup’ta artık FIBA tarafından dünya çapında uygulanan steps kuralı uygulamaya konacak. Yeni kuralla top sürerken veya hareketli halde top alırken oyuncuların manevra özgürlüğü artacak. Kuralın kriterlerini ise tabii ki oyuncuların ayak hareketleri belirleyecek.

En önemlisi bir oyuncu hareket halinde ya da temas halinde topu alması halinde topu sürmeye başlamadan önce bir adım almasına izin verilecek. Aynı zamanda topla benzer şekil buluşan ya da pas veya şut atmaya hazırlanan oyuncuya “toparlanma adımı” adı verilen bir adım izni daha verilecek.

Yani oyuncu, topu şut ya da pas olarak kullanmadan önce steps kuralı kapsamında atacağı iki adımı atmadan bir adım daha atabilecek. Bu kural değişikliğiyle oyuncuların dönerek potaya gitmesinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Sabit haldeki oyuncularla ilgili kural ve yorumlarda ise değişiklik olmayacak. Oyuncunun pivot ayağını kaldırmadan topu elinden çıkarma zorunluluğu devam ediyor.

Yeni kural ve yorum değişikliklerinin diğer bir vurgu noktası basketbol dışı faulleri kapsıyor, bundan sonra oyunun parçası olarak görünmeyen tüm fauller sportmenlik dışı faul sayılacak.

Yani topla oynamak için yapılmayan her türlü hareket, top ya da oyuncuya aşırı temas, hızlı hücum sırasında gereksiz temas ya da hızlı top süren oyuncuya yandan ya da arkadan fauller sportmenlik dışı faul sayılacak.

Dahası, bu sezondan itibaren iki sportmenlik dışı ya da teknik faul veya bu cinsten birer faulle yapılan iki kural dışı hareket oyuncuların oyundan diskalifiye olmasıyla sonuçlanacak.

EuroLeague Basketball’un Hakemlikten Sorumlu Yöneticisi Richard Stokes değişikliklerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Steps konusunda daha özgürlükçü kurallar ve sportmenlik dışı hareketler konusundaki daha kısıtlayıcı kurallar oyunun daha akıcı ve daha sınırsız oynanmasını sağlayacak. Geçen sezon sportmenlik dışı faullerdeki kurallar daha istikrarlı uygulanınca hızlı hücum sayıları artarken oyunun durakladığı anlar azaldı.

Bu sezon yapılan değişikliklere daha özgürce akan bir oyun ve steps kuralında netlik getiriyor ki modern basketbolun oynanışı da bunu gerektiriyor.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bogdan Bogdanovic’den Fenerbahçe Doğuş’a Tebrik

Fenerbahçe Doğuş, dün Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Banvit’i mağlup ederek sezona kupayla başlarken Sarı-lacivertli ekibe ilk tebrik eski yıldızından geldi. Sacramento Kings...

Kapat