blank
Avrupa LigleriKöşe YazılarıTurkish Airlines Euroleague

CSKA Moskova’nın Transfer Politikası

659görüntüleme

CSKA Moskova, bu yaz yaptığı transfer hamleleriyle birlikte bir kez daha Euroleague şampiyonluğu için en büyük adaylardan birisi olduğunu gösterdi. Çoğu Euroleague takımına göre transfer harekatına daha erken başlayan Rus devinin yapmış olduğu önemli hamlelere yakından bakalım.

İlk olarak; CSKA’nın uzun rotasyonunu derinleştirmesi gerekliydi. Zira Joel Freeland, Euroleague’nin en yüklü kontratlarından birine sahip olmasına rağmen bu paranın karşılığını iki sezondur verememişti. Çok ciddi sakatlıklar yaşadı ve uzun süre takımda yer alamadı. Sakatlık dönüşünde de belli bir form düzeyi yakalayamayan oyuncu, parkede ciddi süreler alamadı ve rotasyon oyuncusu olarak dahi Hines’i dinlendiremedi. Bu durum, yönetim tarafından göz önünde bulunduruldu ve geçtiğimiz sezonun başında takıma James Augustine eklemesi yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda Khimki forması altında izlediğimiz oyuncunun hem uzun yıllardır Rusya’da bulunması hem de giderek yükselen form grafiği CSKA’ya transferinde etkili olmuştu ancak yönetim ve teknik kadro, önemli bir vaziyeti atlamıştı. Augustine’nin etkili performansındaki en önemli faktör; Paul Davis ile yan yana oynamasıydı. 4 ve 5 numaraları değişerek oynayan ikilinin birbirini çok iyi tanıması ve birbirlerinin açıklarını kapatması, bu noktada dikkate alınmalıydı. Hem Hines’in rotasyonunda hem de 4 numarada kullanılabilecek bir oyuncuydu Augustine ancak ilerleyen yaşı ve 5 numara meziyetlerini tam anlamıyla taşımaması sebepleriyle CSKA’da bekleneni veremedi. Tek başına boyalı alanı domine etmekten uzaktı ancak sürekli olarak 5 numarada tercih edildi. Boyalı alanda, kendisine yardım edecek uzun forvetlerle de bulunamayınca; olduğundan daha kalitesiz bir oyuncu görüntüsü sergiledi. CSKA, geçtiğimiz sezon uzun rotasyonunda yaptığı bu hataları, önümüzdeki sezon tekrarlamamak adına, geçtiğimiz günlerde uzun rotasyonuna Othello Hunter’i takviye etti. Geçen sezonu Real Madrid forması altında geçiren Hunter’in, aldığı süreye göre verimi ise gayet tatmin edici. Avrupa’nın en geniş pota altı rotasyonuna sahip takımıydı Real Madrid ve Hunter’in de süreleri buna bağlı olarak düşüktü. Zaten CSKA’da alacağı rol, Hines’ten kalan dakikaları tamamlamak olacağından; bu rolün hakkını rahatlıkla verecektir. Aynı zamanda bu hamleyle birlikte, uzun rotasyonunun atletizm seviyesi de yukarı çekilmiş oldu.

CSKA’nın bir diğer eksikliği ise 3 numaradaydı. Kurbanov, bu bölgenin özelliklerini bünyesinde barındıran kadrodaki iki isminden biriydi (diğeri de Antonov ama rotasyona fazla dahil olamadı) ve İtoudis, bu bölgede sıkça Cory Higgins’i kullanmak durumunda kaldı. Bazı zamanlarda; De Colo- Teodosic (Jackson)- Fridzon (Higgins) üçlüsüyle parkede kalarak bu açığı kapatmayı denedi koç ve hücumda bu durumun çokça artısını gördü. 3 numaradan dahi müthiş oyun görüşü ve topla üretebilme gibi özellikler yakalayan CSKA; savunmada ise bu üçlünün yarattığı savunma zaaflarıyla baş etmek durumundaydı. Bu oyuncular, iyi savunmacılar değildi ve bu konuda da bir istekleri yoktu (Fridzon, bu üçlünün dışında ve zaten asıl görevi savunma ama onunda süreleri çok kısıtlıydı). Bu noktada, Clyburn transferinin değeri daha net anlaşılıyor. Daçka forması altında müthiş bir sezon geçirdi Clyburn ve oyununu da çok geliştirdi. İki çember arasını hızlı kat edebilen ve potaya hücum edebilen bir oyuncu. Ne kadar büyük bir atlet olduğunu da biliyoruz. CSKA’ya, hem savunmada hem hücumda müthiş bir dinamizm ve atletizm kazandıracaktır ancak onun da oyununda hala geliştiremediği bazı eksiklikleri var. Örneğin; hala güvenilir bir şutu yok. Geçtiğimiz sezon, üçlük çizgisinin gerisinden büyük sorunlar yaşadı ve takımına da zor anlar yaşattı. Rakipler, onun şutunu riske ederek savunma yaptığından; Daçka hücumda bir kişi eksik kaldı. Yine de atarak başladığı maçlarda giderek ısınıyor ve arka arkaya şut isabetleri bulabiliyor. Tam bir ritim şutörü olduğu söylenebilir. Bunun yanında, serbest atış çizgisinde de iyi bir atıcı değil Clyburn. Net olmayan şutunun eksikliğini atletizmi ve temposuyla tolere edebilen Clyburn, CSKA hücumunda önemli bir parça olmayabilir. Zira fazlasıyla yetenekli, yaratıcı ve oyunu çeşitlendirebilen kısalara sahip CSKA. Kısacası; Clyburn’un kendi pozisyonunu yaratmasına müsaade etmeyecek kadar fazla silaha sahip bir takım. Alley-oop ve bu tarz farklı hücum oyunlarıyla birlikte Clyburn’un oyuna girmesi sağlanacaktır. Onun asıl katkı vermesi beklenen nokta; savunma. Hem kısa hem uzun oyuncu savunmasında çeşitli özellikleri bulunan Clyburn’un çabuk ayakları ve yüksek blok tehditiyle birlikte takıma katacağı dinamizm, CSKA adına önemli bir açığı kapatacaktır.

Kısa rotasyonunda ise çok büyük değişimler yaşandı. Euroleague’nin en önemli kısa oyuncularından Teodosic, NBA takımlarından LA Clippers ile anlaştı. Onun yerine gelecek isim ise Sergio Rodriguez olacak. Transferin bitme noktasında olduğu ve yalnızca resmi açıklamanın beklendiği söyleniyor. Bana göre CSKA, Teodosic’in yerine alınabilecek en iyi oyuncuyu aldı. Gerek tecrübesi gerek oyuncu özellikleriyle Sergio Rodriguez, Avrupa’da daralan oyuncu havuzunda çok önemli bir transfer hamlesi. Yine de bu iki oyuncunun çok farklı özellikleri olduğunu ekleyeyim. Teodosic, kendi skorunu sıkça düşünen ancak olağanüstü bir pas yeteneğine de sahip bir oyuncuydu. Hücumun tıkandığı bölümlerde, tempoyu yukarıya çekebilen, hiç olmayacak yerlerde olağanüstü pas opsiyonları bulabilen ve kritik dakikalarda önemli isabetler yakalayan bir isim. Skor hacmi çok büyük bir oyuncu. ‘Loser (kaybeden)’ olduğu, herkes tarafından kabul edilmiş bir realite ancak normal sezonda, takımına saha avantajını getirecek birçok maçı kazandırmayı başarmıştır. Sergio Rodriguez ise kendi skorunu neredeyse hiç düşünmeyen ancak en az Teodosic kadar iyi bir pasör olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz sezonu Philadelphia forması altında tamamlayan oyuncunun maç devamlılığı ve rolü konusunda yaşadığı problemler, CSKA’da geçireceği ilk haftalarda kendisini oldukça zorlayabilir. Yine de kazanmayı bilen (winner) bir oyuncu ve yüksek seviyelerde topu elinde görmek isteyeceğiniz cinsten bir adam ancak şutu eskisi kadar net değil ve aklından geçenleri eskiden olduğu kadar hızlı bir biçimde aksiyona çeviremiyor. Üç sezon öncesine kadar; ‘Teodosic mi, Sergio Rodriguez mi?’ sorusuna kesinlikle ‘Sergio’ diye cevap verirdim ancak zaman değişti. Rodriguez’in formu çok yukarılarda değil ancak Teodosic, hem form hem kendine güven bakımlarından kariyer zirvesi yapmış vaziyette. Her şeye rağmen Sergio Rodriguez, Euroleague’de bulunan oyun kurucular içerisindeki en değerli olanlardan bir tanesi ve Teodosic’in boşluğunu doldurabilecek yegane oyuncu olarak kabul edilebilir.

Kısa rotasyonundaki bir diğer değişim ise Aaron Jackson’un takımdan ayrılması sonucu Leo Westermann’ın takıma eklenmesi oldu. Bu transfere hiçbir açıdan anlam veremedim. Westermann, hala gelecek vaat eden bir oyuncu ancak Jackson’un yapabilirlikleriyle arasında hiçbir benzerlik yok. Jackson, top elindeyken etkili olan, çembere atak edebilen, müthiş bir pasör ancak Westerman, topsuz oyunu da oynayabilen ve şutuna dayalı oynayan bir oyuncu. Asist ortalamaları birbirine yakın ancak bu asistleri bulma şekilleri fazlasıyla farklı. Aaron Jackson ile aynı tip bir oyuncu tercih edilebilirdi ancak kendilerine uygun bir oyuncu bulamamış olabilirler. Jackson, çok kısa sürelerde yüksek verim vermeye alışmış, tam bir combo guard ancak Westermann uzun sürelerde etkili olan ve genellikle topu elinde istemeyen bir 2 numara. CSKA’da Sergio Rodriguez’in rotasyonunda kullanılacaktır ve bu nedenle genel olarak 1 numarada yer alacaktır. Hem çok süre alamayacak hem de asıl pozisyonunda görev bulamayacak. Hala genç ve kırılgan bir oyuncu olduğunu da hatırlatayım. Yani kaybetmesi çok kolay bir oyuncu. İtoudis’in özel ilgisine muhtaç bir yetenek ancak CSKA gibi bir devde de bu durum, ne kadar mümkün olabilir?

Görüldüğü üzere, CSKA Moskova, kadroda önemli değişikliklere gitti. Bence rotasyon, geçtiğimiz senelere oranla daha da genişledi ancak kısa rotasyonundaki kalite seviyesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Teodosic-Jackson ikilisinin yeri; Sergio Rodriguez-Westermann ikilisiyle doldurulmaya çalışılıyor ancak şimdilerde, ne Sergio Rodriguez, Teodosic’ten daha iyi bir oyuncu ne de Westermann, Aaron Jackson’dan. Yine de yapılabilecek en mantıklı hamleler yapıldı ve CSKA, bu transfer döneminde de rakiplerinin gözünü korkutmayı başardı.

Bora Burç Bilban
Eski basketbolcu, Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu, Gazeteci ve müstakbel bir koç... boraburcbilban@gmail.com

Bir cevap yazın