DiğerTurkish Airlines Euroleague

Bir Euroleague Resitali

356görüntüleme

Euroleague lideri temsilcimiz Fenerbahçe Beko, bu akşam Ataşehir Ülker Arena Spor Kompleksi’nde son Euroleague şampiyonu Real Madrid’i ağırlayacak. Geçtiğimiz sezonun Euroleague Finali’nin adeta bir rövanşı niteliğinde olacak bu maçın 2019 Final Four maçlarından birinin provası olması gayet olası. Geçen sezon finalde talihsiz bir şekilde kupayı kaptırdığımız Real Madrid’den bu maçtan çıkaracağımız galibiyet ile intikam almak istiyoruz.

Real Madrid ve Fenerbahçe Beko esasında birbirine gerçekten benzeyen iki takım durumunda. Bunu özellikle bazı bariz istatistiklerden görmek mümkün. Real Madrid koşan hızlı sayı bulan ve gerçekten tempoyla var olan bir takım. Madrid takımı maç başına 89.21 sayı ortalama ile Euroleague de en çok sayı atan konumunda. Fenerbahçe Beko takımımız da 85 ortalama ile 6. sırada. Aynı zamanda maç başına en az sayı yiyen takım maç başına 75.50 ortalama ile biz iken, ikinci sıradaki takım maç başına potasında gördüğü ortalama 76.79 sayıyla Real Madrid. Üç sayı, orta mesafe atışları gibi birçok konudaki istatistiklerde de bu iki takım birbirine çok benziyor.

Fenerbahçe Beko Euroleague’de yalnızca 1 mağlubiyeti ile şu anda lider konumda. İlk yarıda çok zor deplasmanlardan inanılmaz galibiyetler çıkaran takımımız 10 maçlık bir galibiyet serisi yakaladı. Geçtiğimiz hafta oynadığımız şahane Cska maçı aslında bu sezonki Fenerbahçe’yi özetliyor. Fenerbahçe savunma konsantrasyonunu sağladığı zaman hücumda da harika işler yapan bir takım. Özellikle Kalinic, Vesely gibi oyuncularımız savunmada ortaya koyulan enerjinin katkısıyla hücumda ekstra güvenli oynuyor. Savunmamızı hücumla birleştirip momentumu yakaladığımızda Cska gibi bir ekibe karşı bile 19-0’lık bir seri yakalayabilip maçı almayı başardık. Bu günümüz basketbolunda özellikle efor ve enerjinin bir takıma neler katabileceğini görmek için en güzel örneklerde birisi.

Sezon başında bizim için bir eksik olarak gözüken dış atıcı sorunumuza ilaç olan Marko Guduric inanılmaz formda. Sorumluluk almaktan çekinmemeye başlayan oyuncu son 3 karşılaşmada 13.3 sayı ortalama yakaladı. Yeri geldiğinde hücumda topları yönlendirip Sloukas’ın üzerindeki baskıyı azaltmasıyla da maç içindeki anlık sorunlarımıza ilaç oluyor.

Günümüz gelişen basketbolunda modern oyun oynamak için en önemli şey olan tempo ve alan paylaşımına dayalı oyunu Fenerbahçe şut atabilen 4 numaralara sahip olduğu için rahatlıkla oynayabiliyor. Aynı zamanda çok iyi pas yeteneğine sahip uzunlara sahip olduğumuz için gerek uzundan uzuna içeriden gerekse uzundan dışarı şut pasları hücumda top paylaşımını inanılmaz yapmamıza yarıyor. Top yönlendiricimiz de Sloukas olunca hücumda alley-ooplar tesadüf olmuyor. Biz hücumda çok yaratıcıyız. Gerek set oyunlarımız gerekse hücumlar tıkanınca o birebiri oynayacak oyuncuyu doğru bulmamızla özellikle de Kalinic ve Joffrey Lauvergne’in sırtı dönük oyunlarını doğru kullanmamız çok büyük artı sağlıyor.

Real Madrid cephesine geçtiğimizde hem atarak hem de yeri geldiğinde özellikle Campazzo Taylor Thompkins ve Ayon iskeleti ile inanılmaz savunma yaparak kazanıyorlar. Madrid ekibi bu sezon yalnızca 2 mağlubiyet aldı. Hücumda Llul ve Facunda Campazzo takımı müthiş yönetiyorlar ayrıca bu sezon çok iyi bir gelişme kaydeden Tavares takıma hücumda çok şey katıyor.

Real Madrid baştan sona şutörlerle dizili bir takım. Oyun kurucular Llull ve Campazzo zaten oldukça iyi şutörlerken bunlara iki numaradan belki de Avrupa’nın en iyi şutörü olan Jaycee Carroll ve 4 numaradan çok isabetli şekilde ceza şutları sokabilen Anthony Randolph da eklenince Real Madrid takımının hücum potansiyeli bir kez daha göz dolduruyor. Maç içinde düşmelerde ve anlık krizlerde ise Reyes, Rudy ve Trey Thompkins çok olağanüstü enerji koyup oyunu o alıştığımız “Real Madrid” basketboluna yönlendiriyor. Maalesef zaman zaman hakemlerin göz yummasıyla sahada görmek istemediğimiz Real Madrid basketbolunu görüyoruz. Bu noktalarda biz özellikle Jan Vesely ile sertliğe cevap vermemeli. Bu tuzaklara düşmemeliyiz.

Her şeyden öte bu maç artık bir Euroleague geleneği haline geldi. Avrupa’nın en önemli maçlarından biri olan bu rekabetin her maçında başka bir hikaye başka bir senaryo ortaya çıkıyor. Umarız kendi evimizde harika bir atmosferle Real Madrid’i mağlup eder liderliğimizi kaptırmadan galibiyet serimizi 11 maça çıkarırız. Fenerbahçe Beko’ya başarılar dileriz.

ANIL SEBAHADDIN UYSAL

Bir cevap yazın