7DAYS EuroCup Köşe Yazıları

Galatasaray Odeabank’ta İşler İyi Gitmiyor..

Sezona sil baştan başlayan Galatasaray Odeabank, Erman Kunter‘le beraber yeni bir yapılanmaya gitti. Kadroda geçen sezondan sadece Ege Arar, Emir Preldzic ve Göksenin Köksal‘ı tutan Galatasaray Odeabank, kadrosuna 8 yeni oyuncu transfer ederek yeni bir görünüme kavuştu.

Galatasaray Odeabank, sezon öncesi turnuva ve hazırlık maçlarında net bir oyun anlayışı sahaya yansıtamadı. Erman Kunter geldiği ilk günden bu yana her demecinde süreye ihtiyaçlarının olduklarını belirtti. Ancak bugünkü Darüşşafaka mağlubiyetiyle beraber ilk 3 resmi maçında 2 mağlubiyet almış oldu. Eurocup’ta Bayern Munich‘e yenilen Galatasaray Odeabank, ligin ilk maçında Gaziantep Basketbol‘u mağlup edebildi.

Düşük bütçeyle beraber yeni bir yapılanma içinde olan Galatasaray Odeabank beklentileri karşılamakta zorlanıyor. Zira Ergin Ataman‘la beraber bir çekirdek oluşturmuş olan takımı tamamen yenilemek büyük risk. Sinan Güler gibi kaptanlık yapan ve takım içerisinde organizasyon kurgusunun başı olan oyuncunun ezeli rakibiniz olan Fenerbahçe Doğuş‘a kaptırmak da yeri doldurulamaz bir kayıp. Öte yandan her yerinden tecrübe akan Vladimir Micov, yer yer oynadığı oyunla ve patlama gücüyle Blake Schlib, oyun kurucu pozisyonunda belirli seviyenin üstünde olan Eric McColum gibi oyuncuların takımdan ayrılması Galatasaray Odeabank‘ı bugünkü zor durumlara getirdi.

Barcelona‘dan transfer edilen ve oyun kurucu bölgesine takviye amaçlı alınan Alex Renfroe‘den 3 maç içinde değerlendirirsek beklenen verimi alınamadı. Darrüşşafaka‘dan gelen Mehmet Yağmur‘un sakatlığı da oyun kurucu rotasyonunu kısıtlıyor. Takviye şart gibi. Trabzonspor‘da oynadığı iki yıl boyunca takım içinde üst düzey sorumluluk alan Dwight Hardy de sorumluluk almaktan son derece uzak. Alex Tyus’ın yerine gelen Rakeem Christmas hücumda üretken olsa da savunma olarak çok eksik. Takımın en önemli parçası ise Richard Hendrix gibi görünüyor. Görünmez kahraman gibi en ufak detayların içerisinde olan oyuncunun yokluğu, savunmada Galatasaray Odeabank‘ın eksilmesine ve organize olamamasına yol açıyor. Scotty Hopson da atlet özelliğiyle Galatasaray takımında uzun yıllardır görülmeyen cinste bir oyuncu. DaJuan Summers ise görevini ve takım içindeki pozisyonunu benimsediğinde daha üst düzey katkı verecektir.

Emir Preldzic, Ege Arar ve Göksenin Köksal‘a ayrı bir yer vermek istedim. Bu üç oyuncu tempoya ve savunmaya verdikleri ekstra enerjiyle takım için çok değerli parçalar. Göksenin‘in artan süreleri ondan bekleneni de artıyor. Emir Preldzic ise verimsiz iki sezonun ardından toparlanmak için yeniden ümit vaat ediyor. Ege Arar ise geçmiş senelerden alıştığımız enerji veren oyunuyla ekstra oyuncu görevinde.

Galatasaray Odebank‘ın en büyük sorunu net bir şutörünün olmaması. Geçen sezon Jon Diebler‘ın verdiği katkı, takımın pozisyon üretemediği anlarda ilaç gibiydi. Bu sezon böyle bir oyuncunun eksikliği ciddi bir şekilde gözüküyor. Oyun kurucuların ise net bir kimliğe sahip olmamaları da ikinci bir soru işareti. Son olarak da üretken olamadığınız anda bireysel oyunuyla öne çıkacak bir oyuncu eksikliği de ciddi şekilde hissediliyor. Görünüşe göre Galatasaray Odeabank‘taki oyuncular sorun çözen değil de sorun çıkaran oyuncular gibi. Takımın zamana ihtiyacı olduğu çok net fakat büyük camialarda bu zaman aralığının çok uzun olması beklenilemez.

Erman Kunter‘in en kısa zamanda ilk beşini kafasında belirleyip kenardan gelecek oyuncuları da iyi seçmesi gerekiyor. Transfer döneminde de mümkünse bir oyun kurucu ve şutör özellikli bir oyuncunun eklenmesiyle daha farklı bir Galatasaray Odeabank izleyebiliriz..

Related posts

EuroCup Finali Kapalı Gişe!

Mert Akyıldız

Tek İstediğimiz Ruh!

Site varsayılanı

Galiptir Bu Yolda Mağlup

Nurullah Avcı

Leave a Comment