7DAYS EuroCup Köşe Yazıları

Galatasaray İçin Turun Hikayesi

ergin-ataman-sevinc

Geçen hafta Almanya’da oynanan ilk maçın ardından Galatasaray Odeabank sezonun belki de en önemli maçına çıkacaktı. Ergin Ataman’ın seneye yeni bir formatta oynanacak olan Euroleague’e katılmak istediği herkesin malumu ve bunun yolu da bu sene Eurocup şampiyonluğundan geçiyor. Futbol şubesinin de önceki birkaç seneye nazaran bu sene kendi çıtasının oldukça altında kalması camianın basketbol şubesinden beklentilerini arttırmıştı.

ergin-ataman_6826

Bir önceki hafta oynanan maçta Pesic’in Galatasaray’ı iyi analiz ettiğini gördük. McCollum’a sıkı savunma yaparak gerek kendi skorunu üretmesini engellemeyi gerekse de onun topla oynamasından oluşacak yan hücum etkinliklerini sınırlandırmayı amaçladığını gördük. Gavel, Cobbs ve Renfroe; McCollum’u adım adım takip ederek sıkı bir markaja aldılar. Buna ek olarak Dorsey’in Barcelona’ya transferi sonrası Galatasaray’ın uzun rotasyonundaki daralmasını ve cüsse olarak küçülmesini de Savanovic, Bryant ve Thompson üçlüsüyle değerlendirmeye çalıştılar. Nitekim 99 sayının 52’si bu üçlüden geldi. Bu maça ilişkin olarak gözümüze çarpan bir başka şey ise hücuma çok hızlı geçen bir Bayern Münih’ti. Özellikle Alex Renfroe’nun yarı sahayı tam gaz geçtiğine sıklıkla şahit olduk. Bununla alakalı olarak Göksenin’in bu maçta hiç şans bulamadığını da belirtmek gerek. Bir başka deyişle Ergin Ataman, Göksenin’in adeta kendisiyle özdeşleşen o agresif savunmasından bu maçta faydalanmadı. Galatasaray’ın maçta ara ara üç sayının içine girmekte zorluk çektiğini görsek de takımdaki kaliteli ellerin bir şekilde skor ürettiğini gördük. Bayern ara ara farkı açsa da genellikle maç ortada geçti. Son bir dakikaya kadar, iki ayaklı bir maçın deplasmanda oynanan ilk ayağı bakımından Galatasaray açısından işler hiç de fena gitmiyordu. Ancak o son bir dakikada panikleme sonucu yapıldığını düşündüğüm hatalar sonucu Bayern 10 sayılık avantajla maçtan ayrılıyordu. Galatasaray açısından her ne kadar aşılamayacak bir fark olmasa da 10 sayılık bir fark az sayılmazdı.

87d22b14f6ed4792a6390e19db81ce96_galatasaraybaskethd

 

Galatasaray bu sene evinde oynadığı maçlara çok daha farklı bir konsantrasyonla çıkıyor. Ligde oynanan Fenerbahçe maçı ile Eurocup’ta oynanan Zaragoza ve Karşıyaka maçları bunun en somut göstergeleri. Cumartesi günü yaşanan terör saldırısından dolayı Daçka ile oynayacağı lig maçının başka bir tarihe ertelenmesi nedeniyle haftasonunu maç yapmadan geçiren Galatasaray, ilk periyotta fırtına gibi esti adeta. İkinci çeyrekte de etkili oyunun devamı ile soyunma odasına 43-25 önde gidiyordu Galatasaray. Bunun yanında Bayern Münih’in kritik oyuncuları faul problemine giriyordu. İlk maçta başımızı ağrıtan Thompson ve Bryant faul problemine girmişti daha sonra 4. periyotta 5 faulle diskalifiye oldular. 3. çeyrekte Galatasaray’ın 10 sayı civarı farkla maçı önde götürdüğünü Bayern’in ise kovalamacasını devam ettirdiğine şahit olduk. Son çeyreğe Galatasaray 54-45 önde girdi. 4. çeyreğin başında her iki takımın da hücumlardan yararlanamadığına şahit olduk. Caleb Green’in serinin genelinde kendisinden beklenen performansı gösteremediğini gördük. Bununla birlikte Curtis Jerrels’ın Galatasaray sisteminde fazlasıyla sırıttığı görüldü. Seride Jerrels’ın sadece 10 dakika süre bulabilmesi de bunun göstergesi. Maç 10 sayı civarında gitti geldi. Seyirci faktörüyle Galatasaray sahadan istediğini alarak ayrılmayı başardı. Chuck Davis’in 14 sayılık katkısı belki de bu serinin anahtarı oldu. Gerçek bir 5 numara olmayan Lasme her ne kadar büyük özveriyle oynasa da Bayern’in uzunlarıyla boğuşması onu bayağı bir yıprattı ki bu noktada Chuck Davis devreye girdi. Bayern Münih tarafında ise Alex Renfroe kendi standartlarının çok altında kaldı. 2. maçta Ergin Ataman’ın Gökseninle ona yaptığı baskı onun oyundaki etkinliğini düşürdü. Ama bundan ziyade her bir sayının önemli olduğu seride Renfroe’nun serbest atış çizgisinden ikinci maçta 5’te 0 atması Galatasaray’ın işini bayağı bir kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Son hücumda fark 3 değil de 2 sayı olsa Bayern Münih çok daha farklı hücum edecekti. Sonuç olarak sezon başından beri kupanın favorisi olarak gösterilen Galatasaray bu yolda ciddi bir adım attı.

fft16_mf6772337

Terör olaylarından canımızın yandığı şu günlerde, terör olaylarına rağmen salonu dolduran 15 bin kişiye maç sonu Ergin Ataman’ın ettiği teşekkür oldukça manidardı. Temsilcimize bir sonraki turda başarılar diler, dahası seneye bir takımımızı daha Euroleague’de görmeyi umut ederiz.

Related posts

Rakeem Christmas Galatasaray’da!

Akif Enes Kütük

1 yıl önce bugün, EuroLeague sayı Rekoru!

Kaan35

İlk Bakışta Nicolo Melli Transferi

Bora Burç Bilban

1 comment

Hakan Aksay 26 Mart 2016 at 00:08

elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Ergin Ataman gördüğüm en iyi basketbol hocası. Kupayı almayı çok istiyor inşallah alacağız.

Reply

Leave a Comment