chuck-davis-galatasaray
7DAYS EuroCupGalatasaray Nef

Chuck Davis: Emeklilik Öncesi Şampiyonluk İstiyorum

575görüntüleme

Chuck Davis Eurocup resmi sitesine açıklamalarda bulundu. Bu akşam oynanacak Strasbourg rövanşını ve taraftarların desteğinden aldıkları gücü anlatan Davis’in röportajından öne çıkanlar şu şekilde:

Merhaba, Chuck. Galatasaray ikinci maça dört sayılık bir dezavantajla geliyor. İlk maçın büyük bölümünde öndeydiniz, ama son bölümde üstünlüğünüzü kaybettiniz. Ne oldu?

Bir veya iki hatanın size zarar verebileceği türde bir maçtı ve bu oldu. Birkaç kez savunmada fazla yardıma gittik ve onlar, sanırım, bu yardımlardan üç boş üçlük buldular ve üçlüklerden isabet sağladılar. Maçtaki sayılar seksenlerde veya doksanlarda değildi.

İkinci maçın detaylarına çalışmak için üç veya dört gününüz var. Ayarlamalar yapmak ve hatalarınızı düzeltmek adına o günler ne kadar önemliydi?

Çoğunlukla, bu dinlenmekle ilgili. Uzun bir sezon oldu ve evde dinlenebilmek en önemli şey. Aynı takımla oynayacağız ve kendimizi de çok fazla değiştiremeyiz. Biz neysek oyuz, bahane üretmiyoruz ve kesinlikle daha iyi oynamak, dinlenmiş olmak ve maça hazır olmak zorundayız.

Ayrıca, birinci maçta Eurocup tarihinin en skorer ikinci oyuncusu oldun. Bu senin için ne kadarlık bir başarıydı?

Daha önce söylediğim gibi, adınızı bütün çalışmanızın bir anlamı olduğunu ve sonuç getirdiğini gösteren listelerde görmek her zaman iyidir. Bunu görmek güzel ve orada olacak kadar sağlıklı kalabildiğim için ayrıca mutluyum.

Turnuvadaki onca yıldan sonra, kupaya bu kadar yakın olmak nasıl hissettiriyor?

Asıl amaç bu. Maçtan sonra söylediğim gibi, bu benim herhangi bir şeydeki ilk şampiyonluğum olacak, yani amaç kesinlikle bu. Kupayı çok istiyoruz ve bunun olmasını denemek adına maçta her şeyimizi ortaya koyacağız.

Uzun yıllardır Eurocup’da olduğuna göre, turnuvanın evrimini nasıl görüyorsun?

Bence, hangi takımların Euroleague’e ve hangilerinin Eurocup’a katıldığına bağlı olarak, inişli çıkışlı gidiyor. Eurocup’da oynadığım ilk yılda Dinamo Moskova vardı, ki gerçekten iyi bir takımdı. Söylediğim gibi, en iyi takımların ne kadar iyi olduğuna ve Eurocup’a [Euroleague’den] kimlerin geldiğine bağlı. Geçen sene turnuvada muazzam takımlar vardı ve bence yıllar içinde bu istikrar kazandı.

İkinci maça geçersek, Strasbourg sizi herhangi bir şekilde şaşırttı mı? İkinci maçta nelerin değişmesi gerekiyor?

Bazı ayarlamalar yapacaklarını biliyoruz. Maçı izliyoruz, maçı çalışıyoruz ve çok iyi oynamadıklarını da biliyoruz. İyi şut atmadılar ve çok konsantre olacaklar. Maça girerken iyi bir oyun planımızın olduğunu düşünüyorum ve hücumda daha iyi oynamak için küçük değişiklikler yapacağız.

chuck-davis (1)
Kapalı gişe bir Galatasaray seyircisi maçta nasıl bir fark yaratabilir?

Yıl boyunca harika bir iç saha takımı olduk ve taraftarımızın da yardımıyla çok fazla enerjiyle oynadık. Abdi İpekçi’de oynadığımız gibi oynarsak, bu bizim için büyük bir artı olacak. Bütün yıl evimizde kazandık ve umarım bu sefer de bunu yaparız. Neden bilmiyorum, iç sahada deplasmanda oynadığımızdan çok daha iyi oynuyoruz.

Daha evvel Galatasaray’ın bir iç saha maçında hiç bulunmamış biri için atmosferi nasıl tanımlarsın?

Gürültülü olacak! Strasbourg’un sahasından daha büyük bir saha ve taraftarlar gerçekten oyunun içindeler. Tezahürat yapıp marşlar söylüyorlar, bir aşağı bir yukarı zıplıyorlar. Muazzam bir deneyim. Ben burada uzun süredir oynuyorum o yüzden benim için normal. Ancak Abdi İpekçi’de oynadığım ilk yılı hatırlıyorum, bütün maç boyu ne kadar enerjik olduklarına hayran kalmıştım.

Türkiye’deki onca yılın ardından, yerli bir oyuncu gibi hissediyor olmalısın. Eurocup’ı kazanmak Galatasaray ve Türkiye basketbolu için ne kadar önemli?

Bunu bilmiyordum, ama bunun bir Türk basketbol takımı tarafından kazanılan en büyük şampiyonluk olacağını duydum. Bence buraya geldiğimden beri Türkiye basketbolu çok gelişti. Sadece şu an burada olan Amerikalı oyuncular değil, Türk oyuncular da. Ben bir anlamda onlarla olgunlaştım ve Türk oyuncuların hepsini tanıyorum. Bence zamanı geldi; Türkiye nihayet basketbolu ikinci en büyük spor olarak görüyor, çocuklar sokaklarda basketbol oynuyor, bu yüzden Türk takımlarının harika şeyler başarması gelecek için çok önemli.

Galatasaray’ı tekrar Euroleague’e çıkarma ve böyle tarihi bir kulüpte tarih yazma şansını nasıl değerlendiriyorsun?

Söylediğim gibi, şu anda düşündüğümüz tek şey bu. Eurocup’ı kazanmak kariyerimde kazandığım en büyük şampiyonluk olacak, kariyerimdeki en büyük başarı. Bu yıl veya önümüzdeki yıl emekli olacağım ve bu gelmeyeceğini düşündüğüm bir fırsattı ve bu şampiyonluğu kazanmayı gerçekten istiyorum, tıpkı takım arkadaşlarımın istediği kadar.

Site varsayılanı

Bir cevap yazın