Diğer

Zeljko Obradovic: “Başarı için çok saat çalışmak gerekiyor”

Fenerbahçe Doğuş Obradovic

Koç Obradovic Fenerbahçe Dergisi’nin 173 no’lu Temmuz 2017 sayısına özel açıklamalarda bulundu ve şampiyonlukları anlattı.

“3 kupa çok da özledi ve en değerlisi Euroleague Kupası’ydı. Milyonlarca insanı sevindirmek beni çok mutlu etti. Oyuncularım adına da çok seviniyorum, çünkü bunun için ne kadar çalıştıklarını biliyorum. Kulüp adına da çok seviniyorum; çünkü tarihi bir başarı oldu. Lig Şampiyonluğu ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı elde etmek de çok güzel. En güzel sezon…

En büyük motivasyon işimi seviyor olmam. İşinizi sevdiğiniz zaman sınırsızca her şeyinizi veriyorsunuz. Başarılı olmak içinse kesinlikle çok saat çalışmak gerekiyor. Oyunculuğu bırakıp antrenör olmaya karar verdiğim gün şunu anladım ki; oyuncuların karşısına çıktığım gün soracakları herhangi bir soruya karşı hazırlıklı olmam gerekiyordu. Böylece onlar size güven duyuyorlar ve saygı gösteriyorlar. Her şey bununla başlıyor. Benim bilgimi biliyorlar ve bana güveniyorlar. Ne zaman bir şey soracak olsalar benim hazır olduğumun farkındalar.

Böyle bir taraftar grubunun dünyada başka hiçbir takımda olduğuna inanmıyorum. Her şeyleriyle bize her yerde destek oluyorlar. Kulübün ve takımın parçaları. Bize çok destek veriyorlar. Bize güvendikleri içinde ayrıca mutluyum. Euroleague finalinin meydanlarda izlenilmesi ise çok ayrı ve özeldi. Bu anların bana fotoğraflarını gösterdiler. En önemli şey insanları mutlu etmek ve sevindirmek. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Spor Toto Basketbol Süper Ligi bana göre Avrupa’nın en iyi ligi. Genelde İspanya Ligi ile kıyaslanır ama bence burası en iyisi. Çok zor ve çok kaliteli bir lig.

Sezonun kırılma anı; kesinlikle Panathinaikos ile oynayacağımız play off serisi öncesi Gaziantep Basketbol ile sahamızda oynadığımız maçtı. Soyunma odasına 24 sayı geride gitmiştik, parkeye döndüğümüzde ise tüm salon ayakta takıma destek oldu ve maçı kazandık. Bir de Banvit maçı.

Genç oyunculara tavsiyem sıkı çalışmalılar ve kendilerine güvenmeliler. Antrenman kaçırmamak ve kendilerine benim onlara güvendiğim kadar güvenmeleri gerek.

Örnek aldığım kişiler; Profesör Aleksandar Nikolic. Herkes ona “Profesör” der çünkü hepimize basketbolu o öğretti. Benim için yaptıklarını kelimelerle anlatamam. Hem insan, hem antrenör olarak. Bir de Dusan Ivkovic. Onunla da çok güzel aile ilişkimiz var. Ve Partizan’da benim antrenör olmamı sağlayan kişi; Dragan Kicanovic. Avrupa’nın en iyi oyuncularından biri.”

 

Related posts

LeBron James: “Burnunu kıracağım!”

Orçun Yıldırım

Bir Euroleague Klasiği

Anıl Sebahaddin Uysal

J.R. Smith takas edilmeyi bekliyor

Orçun Yıldırım

Leave a Comment