Diğer

Türk Basketbolunun Efsane İsmi Vefat Etti

Türk basketbolunun efsane isimlerinden, birçok şampiyonluk finali yönetmiş, TBF eski Asbaşkanı ve Hakem Eğitim Sorumlusu Hüsamettin Topuzoğlu hayatını kaybetti. Hüsamettin Topuzoğlu kimdir araması ile efsane ismin biyografisini merak edenler haberimizden bilgi alabilirler.

91 yaşında hayatını kaybeden Topuzoğlu pek çok önemli müsabakada hakemlik yapması ile biliniyordu.

Türkiye Basketbol Federasyonu, Hüsamettin Topuzoğlu’nun vefatının ardından başsağlığı mesajı yayımladı. Ayrıntılar haberimizde…

Cenaze Töreni Yarın

Mesajda Hüsamettin Topuzoğlu’nun vefatını derin bir üzüntü ile öğrenildiği belirtilirken Topuzoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Türk basketbolunun efsane ismi Hüsamettin Topuzoğlu’nun, yarın Ayvalık Şehitler Camiinde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verileceği bildirildi.

Hüsamettin Topuzoğlu Kimdir?

25 Ocak 1930 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Hüsamettin Topuzoğlu, hakemliğe 1955 senesinde başladı. 1958 yılında Milli Hakem olma başarısı gösteren Topuzoğlu 1961 senesinde FIBA Kokartı sahibi oldu.

1969 senesinde Napoli’de düzenlenen 16. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Sovyetler Birliği ile Yugoslavya arasındaki final maçını yöneten hakem oldu. 1976 Montreal Olimpiyatları’nda da görev alan başarılı hakem 1979 senesinde hakemlik görevini tamamladı.

Topuzoğlu 25 sene ara vermeden maç yönetme başarısı gösterdiği için FIBA’nın altın düdükle ödülüne layık görülen tek Türk hakemi unvanına sahiptir. 1992 senesine kadar hakem hocalığı yapan Türk basketbolunun efsane ismi yüzlerce hakem yetiştirmiştir.

Related posts

Bahçeşehir Koleji, Avrupa Öncesi İzmir’de Sakin bir prova gerçekleştirdi!

ersin

İtalyan Takımlarından Transfer Hamleleri

Site varsayılanı

Kevin Durant Curry’e Hayran

Ruhi Ünal

Leave a Comment