Diğer

Pau Gasol basketbolu bıraktığını açıkladı

Pau Gasol, 5 Ekim Salı günü profesyonel basketbolu bıraktığını duyurdu ve İspanyol milli takımıyla iki NBA şampiyonluğu ve bir dünya şampiyonluğu kazandığı yirmi yıllık kariyerine son verdi.

41 yaşındaki pivot, İspanya’nın bir Olimpiyat turnuvasına beşinci katılımı olan Tokyo Oyunları’nın çeyrek finallerinde ABD’ye kaybetmesinin ardından Ağustos ayında profesyonel basketboldan ihraç edildiğini açıklamıştı.

Gasol, Şubat ayında İspanyol kulübü Barcelona’ya transfer olmuştu. Kariyeri, inatçı bir sol ayak sakatlığı nedeniyle sekteye uğradı ve yaklaşık iki yıl boyunca oynamasına engel oldu.

“Profesyonel basketbolu bırakacağım. Bunca yıldan sonra zor ama düşünceli bir karar, ”diye açıkladı Gasol, Barselona’daki Gran Teatro del Liceo’da.

Gasol’a eşi, küçük kızı ve erkek kardeşi Marc da dahil olmak üzere eski takım arkadaşları ve aile üyeleri katıldı.

Gasol, 2009 ve 2010 yıllarında Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonu oldu. Normal sezonda beş NBA takımı olan Memphis Grizzlies, Chicago Bulls, San Antonio’dan Spurs ve Milwaukee Bucks ile 1.226 maçta 17 sayı ve 9.2 ribaund ortalamaları tutturdu.

2001’deki NBA taslağında, Atlanta tarafından daha sonra Memphis’e takas edilmek üzere alınan üçüncü seçimdi.

Son NBA maçı 2019’da Bucks’laydı. O yıl Portland Trail Blazers ile anlaştı ama asla onlar için oynayamadı.

Gasol, 2006’da İspanya ile dünya şampiyonluğunun yanı sıra 2009, 2011 ve 2015’te Avrupa şampiyonluğu kazandı. Ayrıca 2008 Pekin ve Londra 2012 Oyunlarında Olimpiyat gümüş madalyalarının yanı sıra Rio de Janeiro 2016’da bronz madalya kazandı.

Kısa süre önce Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden önceki altı yıl boyunca sporcuları temsil etmek üzere seçildi.

Related posts

Rekorların Bittiği Yerde Yeni Rekor: Warriors

Nihat Telli

Fultz masalının sonunda takas var

Orçun Yıldırım

NBA’deki gelmiş geçmiş en büyük kazığı yiyen Billy King, o günleri unutamıyor

Orçun Yıldırım

Leave a Comment