Diğer

NBA mi? yoksa Euroleague mi?

506görüntüleme

Dünyanın en popüler spor organizasyonlarının başında gelen NBA şu sıralar oyunun gidişatı hakkında sıkça eleştiriliyor. Savunma kavramının minimuma düştüğü dönemde bir maçta bir takım ne kadar iyi savunmaya maruz kalınırsa kalsın enzından 90 sayı barajını geçiyor.

nitekim dün oynanan Golden State Warriors-Denver Nuggets maçında Golden State bir rekora imza atarak ilk periyotta 56 sayıya ulaştı. Bu noktadan sonra kafamda var olan sorunun cevabı netleşmiş oldu: kesinlikle Euroleauge daha mücadele içeriyor ve basketbol seyri açısından daha izlenebilir durumda.

Ama iş sadece oyunda bitmiyor tabiki. Kimse kusura bakmasın ama Euroleague yönetiminin pazarlama da çok ciddi sorunları var. Örnek verecek olursak genç ve yetenekli oyuncular sürekli NBA’ye gidiyor. burda çok sıkıntı var.

Taktisel açıdan bakarsak Euroleague içerisinde takım disiplini ve koçların saygınlığı üst düzeyde tutuluyor. Bu da onları değerli kılıyor. Lakin NBA de iş öyle değil. Oyuncu istediği zaman koçla kavga edebiliyor veya koçları dinleyemeyebiliyor. Hatırlayalım geçen sene Clevelandda Lebron James takıma bir koç gibi tatikler vermiş bir bir fotoğrafta ise koç Tyronn Lue o kümenin dışında kalmıştı. Hatta iş o kadar ileri gitmiştiki Lebron koç Lue ile sözlü sataşma bile yaşamıştı.

Sonuca varacak olursak bence Euroleague NBA’den çok daha seyredilebilir durumda. Ama pazarlama olmadığı için Euroleague bunun çok sıkıntısını yaşıyor.

Emirhan Güzel

Bir cevap yazın