Diğer

‘Hayalim NBA ya da Avrupa’da Başantrenörlük’

NBA’da şampiyonluk gören tek Türk basketbol oyuncusu unvanına sahip bulunan Mehmet Okur, kariyerindeki başarısını başantrenörlükle taçlandırmak istiyor.

Türkiye A Milli Basketbol Takımı’nda görev yapmaya başlayan Mehmet Okur önemli açıklamalarda bulundu. Okur’un açıklamalarından öne çıkanlar ve Okur hakkında bilgiler haberimizde yer alıyor.

NBA’de Şampiyonluk ve All Star

Mehmet Okur, Türkiye’de başlamış olduğu profesyonel kariyeri içinde Oyak Renault, TOFAŞ ve Anadolu Efes takımlarında forma giydikten sonra 2002 senesinde NBA’de oynama şansı yakaladı.

Okur, NBA içinde 10 sezon Detroit Pistons, Utah Jazz ve New Jersey Nets takımlarının kadrosunda yer aldı.

Detroit Pistons takımı ile 2004 senesinde NBA şampiyonluğunu yakalayan Mehmet Okur, 2007 senesinde ise bir başka başarıya daha ulaştı. NBA’da All Star seçilen ilk Türk basketbolcu olma imkanını elde eden Okur, bu başarısıyla tarihe geçti. Kariyeri içinde birçok şampiyonluk bulunduran Okur, 2012 yılının kasım ayında 33 yaşında bulunurken profesyonel oyunculuk kariyerini tamamladı.

Okur, oyunculuk kariyerini tamamlamasının sonrasında 2016 ile 2017 yılları arasında Phoenix Suns’ta oyuncu yetiştirme antrenörü görevini üstlendi.

Milli Takımda Görev

ABD’de yaşayan ve A Milli Takım’ın teknik ekibinde görev yapmaya başlayan Mehmet Okur, NBA ya da bir Avrupa kulübünde başantrenörlük hayalinin olduğunu belirtti.

Tecrübelerini Milli Takım’daki oyuncularla paylaştığı için mutlu olduğunu ifade eden Okur, A Milli Takım’da Orhun Ene ve ekibinden çok şey öğreneceğini düşündüğünü, çalışma ortamının kendisi için çok iyi bir ortam olduğunu belirtti. Milli Takım çalışma ortamında tanıdığı ve uzun yıllar birlikte oynadığı arkadaşlarının bulunduğuna değinen Okur, bu görevden edindiği deneyimleri basketbol kariyerine eklemek istediğini söyledi.

“Turnuva Takımı Olmalıyız”

A Milli Basketbol Takımı kadrosunun çok iyi bir durumda olduğuna değinen Mehmet Okur, turnuva takımı olmalarının daha iyi bir yansımasının olacağını belirtti.

2001 senesinde Avrupa ve 2010 senesinde dünya ikinciliği başarısı yakaladıkları seviyeye gelebilmeleri için çok çalışmaları gerektiğini belirten Okur, bunun için mücadele etmeleri gerektiğini, turnuva takımı olma hedefleri içinde hazırlık maçına, Avrupa ve Dünya Şampiyonası maçlarından farklı bakmamalarının doğru olacağını vurguladı.

Turnuva takımı olma hedefine ulaştıklarında herkesin çekineceğini düşündüğünü belirten Okur, gençlere bu anlayışı aktarabildiğimiz zaman ve her maça bu hedefle çıktıklarında her şeyin daha farklı olacağına işaret etti.

“Hepsi İyi Yolda”

Mehmet Okur, NBA’de mücadele eden ve aynı zamanda A Milli Basketbol Takımı kadrosunda da yer alan Furkan Korkmaz, Cedi Osman, Ömer Faruk Yurtseven ve Alperen Şengün ile ilgili görüşlerini de aktardı.

Alperen’in, 19 yaşında olmasına karşın aldığı süreleri çok iyi kullandığını, yakın zamanda ilk 5’te sahaya çıkmaya yakın olduğunu ve sezonu da ilk 5 başlayarak tamamlayacağını ifade eden Okur, Alperen’in oynama süresi arttığında sayı ve ribauntlarının da artacağına inandığını vurguladı.

Cedi’nin gayet iyi bir çıkış yakaladığına değinen Okur, kenardan gelmesine karşın çok iyi bir performans ortaya koyduğunu, Furkan’ın ilk 5’te başlama başarısını yakaladığını, iyi bir performans yansıtırken son birkaç maçında şut yüzdesinde iyi bir görüntü vermediğini ancak görev aldığında bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığını ifade etti.

Ömer’in, bulunduğu organizasyon ve durumdan ötürü çok fazla süre görev alamadığını ancak oyuna girdiği zaman çok verimli oynadığını ve oyuncularının hepsinin de iyi yolda ilerlediğini belirtti.

Mehmet Okur, sezon başında Fenerbahçe Beko’dan ayrılan ve Utah Jazz’la anlaşarak NBA’deki ilk Türk yardımcı antrenör unvanına sahip olan Erdem Can hakkında ise Obradovic’le 7 sene çalışmasının Erdem Can’a olumlu yansıdığını, THY Avrupa Ligi şampiyonluğu ve her sene Dörtlü Final’de yer alması başarılarının çok büyük bir deneyim olduğunu, Son yıllarda Utah Jazz’ın Yaz Ligi’nde görev aldığını, bu sebeple bu transferin sürpriz olmadığını, bunu hak ettiğini düşündüğünü söyledi.

Related posts

Tilbe Şenyürek Fenerbahçe’de

Ruhi Ünal

Fenerbahçe, bütçe açığını basketbol takımına yansıtmamaya çalışıyor

Orçun Yıldırım

Andrews’e Telekom’dan İzni Çıkmadı Sözleşmesini Feshetti!

Selahattin Demirel

Leave a Comment