Diğer 7DAYS EuroCup Turkish Airlines Euroleague

FIBA mı ULEB mi? İkisini de Dene Tarafını Seç!

Bildiğiniz üzere bugünlerde basketbol tarihinin en absürd belki de en anlaşılmaz kararlarından biri alındı. Daha doğrusu resti çekildi. FİBA yönetimi Kasım 2015’ten beri Avrupa kulüpleri üzerinde bir baskı yaratmak istiyor. Bunu da ülke federasyonlarını kendi düzenlemiş olduğu organizasyonlara almama tehdidi yoluyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Amacı ise çok net: “Benden olmayanın benim yanımda işi ne” mantığı. Evet size de bu son günlerde alınan radikal kararlar 5-6 yaşındaki çocukların kavgaları gibi gelebilir. Farkı var mı? Elbette. Paranın olduğu her yerde rekabet, rekabetin olduğu yerde de elbet bir kaybeden vardır. İşte burada mağlup olmak istemeyen tarafımız FIBA. Kasım 2015’ten günümüze kadar saçma sapan bir inadın peşinden koşuyorlar ve bu kararlılık seviyeleri de hiç aşağı inecek türden değil gibi gözüküyor. Öyle ki Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Slovenya ve İspanya gibi ülkeleri Eurobasket 2017’den men etti bile. Ev sahibi ülkelerden biri olan Türkiye’ye ise 20 Nisan’a kadar zaman verildi. Eğer ki bu ülkelerin ligleri veya takımları Eurocup anlaşmalarından 20 Nisan’a kadar vazgeçmez ise karar değişmeyecek.

Fiba’nın amacı ne?
Öncelikle temel amaç seneye başlayacak olan ve ULEB’ten bağımsız olarak tamamen bir FIBA organizasyonu olacak “Şampiyonlar Ligi”ni pazarlanabilir hale getirmek. Bir ürünün de marketing açıdan değerli hale getirmek o ürünün içindeki malzemelerin kalitesinden paketlenme şekline kadar birçok ayrıntıyı içinde bulundurur. FIBA şu anda her ikisinde de büyük bir sıkıntı içerisinde. Çünkü ULEB, FIBA ilk atağı yaptıktan sonra hemen harekete geçerek gelecek sene için format değişikliğine gideceğini açıkladı. Yeni format Euroleague’i biraz daha NBA’e yaklaştırma amaçlı gibi. Nedeni ise; gelecek seneden itibaren Euroleague’e A lisansı olan 11 takım direkt olarak, Eurocup şampiyonu, 3 yerel lig şampiyonu ve elemelerden gelecek bir takımla birlikte toplam 16 kulübün mücadele edecek olması. Statü ise; katılan 16 takımın lig usulünde birbirleriyle karşılaştıktan sonra ilk 8’e giren takımların play-off oynayarak şampiyonun belirlenmesi şeklinde. İşin parasal boyutu ise aslında FIBA’nın neden ULEB karşısında boşa kürek çektiğini gözler önüne seriyor. ULEB 36 milyon euro’nun Euroleague’ye katılacak olan takımlar arasında bölüştürüleceğini vaaddederken FİBA ise 4,42 milyon euro vaaddediyor. Kulüpler ilk zamanlarda FİBA’ya yönelir gibi olsalar da aynı günlerde ULEB’in yaptığı bu çok cazip teklif karşısında pek tabi ki kabul etmekten başka çarelerinin kalmadığını anladılar,sonuç olarak da kürkçü dükkanı olan ULEB’e geri dönüş yaptılar.

ULEB’in gelecek sezon uygulayacağı yeni format ne kadar doğru ve ULEB neyi hedefliyor?
Aslında alınan bu karar o günler için “günü kurtarma amaçlı” bir hareket olarak görülebilir. Yahut NBA’in ULEB’e karşı olan üstünlüğünü (burada üstünlükten kasıt: “oyuncu kalitesi,ekonomik büyüklük, pazarlama stratejisi vb.) bir nebze de olsa ekonomik açıdan aşağı çekmek olabilir. Tabi ikincisi hem gerçeklik payı açısından olasılığı düşük hem de alınan kararın tarihi bakımından biraz komploculuk olarak nitelendirilebilir. Burada ilk olasılık biraz daha ağır basıyor ancak bu format Avrupa basketboluna yarardan çok zarar sağlar. Yapılmak istenen FIBA’ya karşı bir karşı atak olsa bile uzun vadede bu kararlar Avrupa basketboluna zarar verecektir. Çünkü Avrupa basketbolunu NBA’leştirmek istemek birçok insanı da kendine küstürmek demektir. Ekonomik açıdan pazarı genişletip organizasyona katılacak ülkelere finansal açıdan büyük bir destek sağlayabilirsiniz ancak diğer Avrupa kulüplerinin de menfaatlerini düşünmek zorunda. Eurocup’ın da formatını değiştirebilirsin ama orada mücadele eden kulüplerin de Eurocup’tan daha fazlasına ihtiyaçları var. Sonuç olarak bu savaşın kazananı ne kadar ULEB olacak gibi gözükse de olaya basketbolun iç dinamikleri açısından bakıldığında Avrupa basketbolunu pek de ileriye götürecek bir süreç olacağını düşünmüyorum.

Related posts

Ufuk Sarıca’ya Doğum Günü Partisi

Ruhi Ünal

Bu hafta Efes’e rakip olacak Gran Canaria’da kötü gidişat devam ediyor

Orçun Yıldırım

Kostas Sloukas: “Bogdanovic NBA’de olmayı hak ediyor”

Ruhi Ünal

Leave a Comment