Diğer

Fenerbahçe’nin başarı formülü

351görüntüleme

Bu sezon müthiş bir başarı ivmesi yakalayan ve Euroleaguede 18 galibiyet ve yalnızca 2 mağlubiyet ile zirve de yalnız başına vakit geçiren fenerbahçe dün akşam ki maçta Yunan devi Olympiakos karşısında emin bir oyunla net bir zafer elde etti ve maçı 90-75 kazanmayı bildi.

hepimizin aklında ki soruyu bir de ben değerlendireyim dedim. Fenerbahçede olup da diğer takımlarda olmayan ne?

Öncelikle şunu belirtmek isterimki bütçe ile bu işin doğrudan ilgisi yok.Tabi ki kaliteli bir oyun kaliteli oyuncularla gerçekleşir. Lakin çok para harcamanız her oyuncudan tam verim almanız anlamına gelmiyor. işte tam burada Obradovic ve Gherardini faktörü ortaya çıkıyor.

Şanslıyız ki avrupanın en iyi koçu ve en iyi menajeri Fenerbahçede çalışıyor. Avrupa da yüksek bir bütçeye sahip olup da başarılı olabilen birkaç takım var. Örnek verecek olursak; Barcelona bu sene 36 milyon euro takım ve 18 milyon euro maaş bütçesiyle Euroleague’de en pahalı 2.takım konumunda. Ancak puan tablosu ve oyun içindeki mücadeleye baktığımız zaman aynı durum çıkmıyor karşımıza. Ligde 11 galibiyet ve 8 mağlubiyet ile 6.sıradalar. play-off ihtimalleri bence %50-%50.

Fenerbahçeye geri dönecek olursak, en başta ki sorunun cevabı oyuncuların potansiyeli ve teknik ekibin üstün kalitesidir. Bu tartışılmaz bir gerçek.

Özellikle son 3 yıldır gösterilen bu müthiş performans ve 3 yıl üst üste oynanan final bunun bir göstergesidir. Bence mesele kemik kadroyu daha doğrusu iskeleti korumuş olması. Hatta Udoh ve Bogdanovic gibi şampiyonluğun mimarı iki oyuncuyu NBA ye kaptırmalarına rağmen o sinerjiyi korumuş olması Obradovicin ne kadar büyü koç olduğunun göstergesi.

Sonuç olarak Fenerbahçe şu anda Avrupanın en iyi takımı. Hem sinerji, hem de oyun bakımından.

Emirhan Güzel

Bir cevap yazın