Diğer

Erman Kunter TBF Başkanlığına Aday!

Türk Basketbolu’nun efsane isimlerinden, A Milli Erkek Basketbol Takımı’ın eski başantrenörü Erman Kunter, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı’na aday olduğunu duyurdu.

Erman Kunter’in TBF adaylığına açıklamasının ardından Erman Kunter kimdir Erman Kunter kaç yaşında gibi aramalar yapılmaya başlandı. Ayrıntılar haberimizde…

2016 yılından bu yana Hidayet Türkoğlu’nun başkanlık görevinde olduğu Türkiye Basketbol Federasyonu, Olağan Seçimli Genel Kurulu’nu yakın zamanda gerçekleştirmek için hazırlık aşamasında. Erman Kunter’den önce Harun Erdenay da başkanlıpa aday olduğunu açıklamıştı.

A Milli Takımı’nda oyunculuk ve başantrenörlük görevlerinde bulunan Erman Kunter; Darüşşafaka, Beşiktaş, Galatasaray, Cholet, ASVEL ve Le Mans gibi önemli ekiplerin koçluğunu yapmıştı.

Erman Kunter en son Fransa’nın Cholet takımında koçluk yapmıştı.

Erman Kunter Kimdir?

8 Ekim 1956 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Kunter, Gökçeada Atatürk Öğretmen Okulu’nda öğrenciyken Galatasaray Lisesi’ne nakil olmuş ve bu okuldan mezun olmuştur.

Basketbola başlaması ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde olmuştur. Sonrasında Beşiktaş, Yenişehir, Fenerbahçe, Eczacıbaşı ve Çukurova Sanayi takımlarında oynadı.

1988 yılında Fenerbahçe kadrosunda bulunurken 175-101 skoru ile tamamlanan Hilalspor maçında 153 sayı atarak rekor kırmış, ilk yarıda attığı 81 sayıyla da bir devre içinde en fazla sayı atan basketbolcu olarak tarihe geçmişti. 1987-1988 sezonu içinde Fenerbahçe’de Türkiye Ligi sayı kralı unvanını kazandı.

Genç takımlar da dahil olmak üzere toplam 213 defa milli formayı giyen Kunter, milli takım forması ile rakip potalara toplam 3.699 sayı atmıştır.

1983 yılında Fas Kazablanka’da organize edilen Akdeniz Oyunları’nda bronz, 1987 yılında Suriye Lazkiye’deki Akdeniz Oyunları’nda da altın madalya kazanan takım kadrosunda bulundu.

İTÜ, Beşiktaş, Yenişehir Meysu, Beşiktaş, Eczacıbaşı, Beşiktaş, Fenerbahçe, Beşiktaş, Çukurova Sanayi gibi takımlarda basketbol oynadı.

Darüşşafaka, Beşiktaş, Galatasaray, ASVEL Basket, Beşiktaş, Le Mans, Galatasaray, Cholet Basket gibi takımlarda da antrenörlük yaptı.

Related posts

David Blatt kararını verdi

Ruhi Ünal

Fenerbahçe KBL’de İlk Maçı Kazandı

Site varsayılanı

Tai Webster’a göre Cim-Bom’un yenemeyeceği takım yok!

Orçun Yıldırım

Leave a Comment