Ergin Ataman Galatasaray veda
Diğer

Ergin Ataman Yönetimi Bombaladı

CNN Türk’te Hakan Çelik’e konuk olan Ergin Ataman, merak edilen her şeyi açıkladı.

“Buraya Galatasaray yönetimini karalamak için çıkmadım. Ben Galatasaray’a, Beşiktaş efsanesi olarak geldim. Ayrılma nedenim, yönetimin bu şubede küçülmeye gitmesiydi. Ünal Aysal’ın Galatasaray basketbolunu Avrupa da başarılı bir takım yapma hedefi vardı. Ben bunun için geldim. Bir hedef vardı. Galatasaray Basketbol Takımı, Avrupa’da en büyük 10-12 kulüpten biri haline geldi. Ben 50 yıldır Galatasaraylıyım ilk teklif geldiğinde çok heyecanlandım. Benim babam da Galatasaraylı. Hedefim Galatasaray’ı büyütmekti. Bunu başardığımı düşünüyorum. Galatasaray taraftarında bir basketbol aşkı alevlendi. Eurocup finalinde 100.000 bilet talebi vardı ve hepsi tükendi.

Galatasaray taraftarı basketbolda heyecan alırken, yönetim küçülmeye gitti, mali başarı sağlanamadı. Kulüp bir anda küçülme kararı aldı. Rakiplerimizde çok büyük sponsorlar var. 5 yılda bahsedilen 55 milyon harcandı tabiki ama rakiplerinizle mücadele etmeniz için harcandı. Can Topsakal zarardan dolayı faturayı bana kesmeye çalıştı. Bu beni çok yaraladı. Benim görevim takımı kurmak ve saha içinde yönetmek, yönetimlerin görevi ise o takıma kaynak sağlamak. Harcanan paraları kulübün kasasından almadım. Ünal Aysal’la başlayan, Dursun Bey’le yönetimle anlaşarak alınan bütçeler.

Yönetim geldiğinden beri “Küçülme, küçülme” dedi. Bunlar beni demoralize etti. Ezeli rakipler büyürken biz küçüldük. Başkan küçülmesi son maç öncesi açıkladı. Ben uyuyamadım. Eminim oyuncularda etkilendi. EuroCup şampiyonu olduğumuzda bütçemiz 6 milyon euro’ydu. Şu anda bütçe 4 milyon euro ve bu açıklama biz play off oynarken yapıldı.

Rekabete girmek istiyorsanız gelir yaratmalısınız. Benim için ciddi hayal kırıklığı oldu. Tek başımaydım, yalnız bırakıldım. Takım için sponsorlar ile bile ben görüştüm. Kupa alırken tüm yönetim salonda oluyor ama hiçbir deplasmanda yanımızda olmadılar, yalnız bırakılıyorduk. Real’i yendik, bir telefon gelmedi.

Galatasaray’ı savunurken yalnız bırakıldım ve hedef oldum. Ama Galatasaray’ı benden başka savunan yoktu. Federasyona baktığınızda Fenerbahçe ağırlığı görüyorsunuz, ben istedim ki bizim başkanımız da oralarda olsun. İlk günden itibaren Aziz Yıldırım ve bir grup bana saldırdı. Milli takımdan ayrılmamın kararı baskı ile alındı. Eurocup sonrası bana milli takım için federasyon, ‘Galatasaray’ı bırakmam’ şartı ile 4 yıllık sözleşme sundu. Reddettim. Galatasaray’ı bırak milli takım ile devam et dediler ve bu teklif bana Aziz Yıldırım’ın baskısı ile geldi. Bunu kabul edemezdim.

Bazı taraftar grupları küfür ve hakaretlerle üstüme salındı. İhanete uğradım. Beni istifaya çağıranlar yönetim tarafından yönlendirilmiş kişilerdi. Amaç küçülmeye gitmek ve bunun için benimle yolların ayrılmasıydı. Can Topsakal ile 5 dakika konuştuk. 1 sene ücretsiz çalışacağımı söyledim. Zaten benim çok alacağım var, önemsiz bunlar. Olay para değildi, beni kulüpten uzaklaştırmaktı. Can Topsakal, Eurocup öncesi sezonda da bana, ‘Seni istemiyorum’ dedi. Can Topsakal bana seni istemiyoruz yabancı bir antrenör getirip genç oyuncularla çalışmak istiyoruz ancak başkan seni istiyor dedi. Taraftarların bana karşı olan sevgisi ve teşekkürü tüm kupalardan daha önemli.

Başkan, 1 yıldır her yerde, ‘Bütçeyi azaltacağız ama hocamızla devam edeceğiz’ dediği için gelen bazı teklifleri reddettim. Şu anda görüştüğüm ve anlaştığım bir kulüp yok. Bu sezon dinleneceğim.

Hidayet ve Ömer’e benimle el sıkışıp, iki ay boyunca beni hiç aramadıkları için kırgınım.

Keşke Sinan Güler Fenerbahçe’ye gitmek zorunda kalmasaydı. Bir takım kaptanına, bir efsaneye sahip çıkılsaydı. Benden vazgeçtiler ama keşke Sinan’ı takımda tutsalardı.”

Related posts

Bulls’ta Lauri Markkanen ve Wendell Carter Jr. hariç herkes satış listesinde!

Orçun Yıldırım

Avrupa’dan Transfer Dedikoduları

Site varsayılanı

Amerika dışında oynayan en iyi basketbolcu, Llull.

Orçun Yıldırım

Leave a Comment