Diğer

Efes’in eski Efsanevi Sırp basketbol antrenörü Dusan Ivkovic 77 yaşında hayatını kaybetti

Eski Yugoslavya’yı 1990 dünya şampiyonluğuna taşıyan efsanevi Sırp basketbol antrenörü Dusan Ivkoviç, 77 yaşında öldü.

Ünlü koçluk kariyerinde Ivkovic, Yunan kulübü Olympiakos ile iki EuroLeague şampiyonluğu kazandı.

Sırbistan basketbol federasyonu, Ivkoviç’in Perşembe günü öldüğünü söyledi. Sırp basını, zanlının akciğer yetmezliğinden Belgrad’daki bir hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ivkovic, 1990’da, Yugoslavya’nın iç savaşı ve dağılmasından kısa bir süre önce, Arjantin’de “beyaz rüya takımı”nı dünya şampiyonluğuna taşıdı.

Takım, Drazen Petrovic ve Vlade Divac da dahil olmak üzere geleceğin birçok NBA yıldızından oluşuyordu. Ivkovic’in takımı yarı finalde Mike Krzyzewski liderliğindeki Amerika Birleşik Devletleri’ni 99-91 yendi – Amerikalılar son kez büyük bir turnuvada kolej oyuncularından oluşan bir takımla karşı karşıya geldi.

Ivkovic, 46 yıllık teknik direktörlük kariyeri boyunca Partizan Belgrad, CSKA Moskova ve beş farklı Yunan takımı da dahil olmak üzere birçok kulüp takımına liderlik ederek bir düzineden fazla şampiyonluk kazandı.

Dünya şampiyonluğunun yanı sıra, Ivkovic kendi ülkesini 1988 Seul Olimpiyatları’nda gümüş madalyaya ve üç EuroBasket kıta şampiyonluğuna götürdü. Daha sonra Sırp milli takımını çalıştırdı.

Anadolu Efes’in teknik direktörlüğünü yaptıktan sonra 2016 yılında emekli oldu.

Duda olarak bilinen Ivkovic, 2017 yılında FIBA ​​Hall of Fame’e seçilmiş ve aynı yıl EuroLeague Basketbol Efsanesi seçilmiştir.

“Huzur içinde yat Duda!” FIBA EuroBasket Twitter’da yazdı.

Emekli olduktan sonra Ivkoviç, 1958’de oyuncu olarak başladığı Belgrad’ın yerel basketbol takımı Radnicki’de teknik direktör olarak aktif kaldı.

Ivkovic bir keresinde “Basketbol hayatımın bir parçası değil” demişti, “bu benim hayatım.”

Related posts

Fenerbahçe’de Yeni İsim Sponsoru Safiport Oldu

SON DAKİKA: Wolves’ta koç Tom Thibodeau kovuldu

Orçun Yıldırım

“O halen bir çocuk, ama aynı zamanda katil.”

Orçun Yıldırım

Leave a Comment