Diğer

David “The ADMIRAL” Robinson!

538görüntüleme

DAVİD ‘THE ADMİRAL’ ROBİNSON

David Robinson 1987 yılında 1. Sıradan SAS tarafından seçildi ve kariyerinin sonuna kadar Spurs forması giydi. NBA’e draft edilmeden önce Amerikan donanmasında görev yaptığı için lakabı “The Admiral” oldu. Tarihin en iyi 50 oyuncusu arasında gösterilen Robinson bir maçta da Quadruple Double yapan 4. Oyuncu oldu. 94 sezonunda sayı kralı olan Robinson, 95 yılında ise MVP olmayı başardı.

Tarihte quadruple-double yapan 4. oyuncu

O gelmeden evvel Spurs’ün hali perperişandır; George Gervin–Artis Gilmore’lu ABA yıllarından sonra, yani NBA’e geçiş yaptığından beridir dibe demir atan San Antonio ekibi, diğer tüm ABA takımları gibi NBA’e ayak uydurmakta çok zorlanmaktadır. Amiral gelene dek 20 galibiyet alabildiğine şükrettiği sezonlar yaşayan Spurs, 88-89 sezonunda NCAA takımlarından Kansas’ın efsanevi koçu Larry Brown’ı takımın başına geçirmesine karşın eldeki malzemeyle yine 21 galibiyetten ötesine geçememiştir. Donanma tarihinin gelmiş geçmiş en büyük basketbolcusu Amiral Robinson’ın her halükarda bu takımı ayağa kaldıracak “franchise oyuncusu” olduğuna hemen herkes hemfikirdir; nitekim daha ligdeki ilk yılında Amiral sayesinde San Antonio o güne dek NBA’in gördüğü en büyük atılımı gerçekleştirir ve bir önceki sezona göre 35 maç fazla kazanıp rekor kırar! 56 galibiyet toplayarak konferansını lider bitiren ve Konferans Yarı Finali’nde müstakbel finalist Portland’a elenen Spurs’ün başarısında, 24.3 sayı 12 ribaunt 2 asist 4 blok 1.7 top çalma ortalamalarıyla oynayıp oy birliğiyle Yılın Çaylağı seçilen, bunun yanı sıra daha çaylak sezonunda All-Star’a, ligin en iyi 3. beşine ve en iyi 2. savunma beşine alınan Amiral’in payı tartışılmazdır…

Robinson NBA’e geldiğinde, uzunların dönemi başlamıştır. Ralph Sampson, Kevin McHale, Charles Barkley, Robert Parish, Patrick Ewing, Hakeem Olajuwon, Karl Malone, Tom Chambers ve Moses Malone gibi büyük uzunlar ligi domine etmektedir. Lakin söz konusu pivotların veya 4 numaraların hiçbirisi fiziken Amiral kadar mükemmel değildir; Amiral, Charles Barkley’nin tabiriyle “Bir guardın hızına, çabukluğuna, çevikliğine; bir forvetin atletizmine, patlayıcılığına ve bir pivotun fiziksel gücüne sahip” kusursuz bir oyuncudur. Tanrı vergisi kas yapısı sayesinde sessiz ve derinden oynayarak hem hücumda hem de savunmada sezilmeden büyük işler başarır. Basketbolun temellerine ve zamanlamaya ilişkin eksikliklerini işte bu insanüstü atletizmiyle ve santrale benzer enerjisiyle örten Amiral, baş etmesi çok güç bir pota altı canavarına evirilmiştir. Yazları onunla idman yapma imkanı bulan Tom Chambers ve Moses, yıldırım hızıyla smaç yapan ve zıplama kabiliyeti sayesinde istisnasız herkesin üzerinden smaç vurabilen Amiral’e övgüler düzmektedirler. En büyük rakiplerinden Hakeem Olajuwon, “David’i savunurken hep tetikte olmak zorundasınızdır; o kadar çabuktur ki, bir an bile gözünüzü kırparsanız yanınızdan uçar gider” diye tasvir eder Amiral’i.

Amiral 2002-03 sezonunda basketbola veda ederken geride San Antonio adına 2 şampiyonluk bıraktı. Bunun dışında Robinson bireysel olarak 1 MVP’lik, 1 kez yılın çaylağı ödülü, 93-94 sezonu sayı kralı, 91-92 sezonu yılın en iyi savunmacısı aynı sezon yılın blok kralı ödülünü kazanmıştır. Kariyeri boyunca 987 maçta San Antonio forması giyen Amiral’in kariyer istatistikleri 21.1 sayı, 10.6 ribaund ve 2.5 asist bunun yanı sıra kariyer blok ortalaması tam tamına 3 blok. Amiral 15 Haziran 2002 tarihinde New Jersey Nets ile oynanan Play-off maçında son kez SAS formasını giydi ve emekli oldu.

Oğuz Çılkın

Bir cevap yazın