Çinlilerin Yeni Gözdesi Stephon Marbury

ÇİNLİLER ADETA TAPIYOR

NBA’in bir döneme damga vuran Stephon Marbury 2010 yılında Çin’e transfer olmuştu. Marbury, 7 yılda Çin’de çok sevildi. Heykeli dikildi, müzesi açıldı, posta pulu basıldı. Fakat 40 yaşındaki sporcu için kulübüne veda vakti geldi.

BAŞARILARLA DOLU HARİKA BİR KARİYER

Stephon Marbury, Minnesota, New Jersey, Phoenix, Knicks ve Boston’da oynadıktan sonra 2010 yılında Çin’e transfer oldu. Burada Shanxi Zhongyu Brave Dragons, Foshan Dralions ve 6 yıl da Beijing Ducks’ta oynadı. NBA’de iki kez All-Star’da forma giyen Marbury, Çin’de kendini Beijing Ducks kulübünde sevdirdi. Marbury’nin Pekin’de müzesi açıldı, fotoğrafı posta puluna basıldı, hatta heykeli de dikildi. Çin’deki kariyeri galası Ağustos’ta yapılacak bir müzikal oyununa da ilham verdi. Çinli yetkililer ona çok nadir verilen ve bir onur kabul edilen kalıcı ikamet izni takdim etti.

NBA’den Çin’e giden ünlü yıldızlardan biri olan Marbury, Pekin kulübünü 2012, 2014 ve 2015’te şampiyonluğa taşıdı.

KULÜBÜ YOLLARI AYIRMAK İSTİYOR

Kulübün genel müdür yardımcısı Xie Haitian, ” Ayrılmasını istemiyoruz. Fakat kulübün yeniden inşası, onun oynamaya devam etmek istemesi farklı kararların çıkmasına neden olabilir. Malesef istediği maaş bütçesini kendisine sağlayamayız.” dedi.

Marbury, “Kariyerimin son yılını Çin’de geçirmek istiyorum. Emekli olup burada antrenör olarak basketbolun gelişimi için çalışacağım. Bana burada ikinci bir hayat sunan taraftarlara teşekkür ediyorum. Bundan sonra nerede olursam olayım Pekinliyim.” açıklamasında bulundu.

Ruhi Ünal

Ruhi Ünal

Editör, yazar ama çizemez... unalruhi32@hotmail.com
Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
EuroLeague’de Nisan Ayının MVP’si

MVP BOGDANOVIC Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımının yıldız oyuncusu Bogdan Bogdanovic, THY EuroLeague'de Nisan ayının En Değerli oyuncusu (MVP) seçildi. BOGDANOVIC BU...

Kapat