Diğer

Bodycam görüntüleri NBA’den Jaxson Hayes’in zorla tutuklandığını gösteriyor

Bir NBA oyuncusunun tutuklanmasına ilişkin polis kamerası görüntüleri, George Floyd’un trajik ölümünden bazı dersler alınmış olsa da, uygun güç kullanımının hala zor bir kavram olduğunu gösteriyor.

Yayınlanan vücut kamera videosuna göre, New Orleans Pelicans’ın pivotu, başka bir polis memurunun kendisine Taser kullanmasından saniyeler önce nefes alamıyorum. Cuma.

Memurlar, 28 Temmuz günü saat 03.00 sıralarında, kız arkadaşının kuzeninin 911’i aramasından sonra Hayes’in Woodland Hills semtindeki evine gittiler. Kuzen, Hayes’in kız arkadaşına, Hayes’in kız arkadaşına, Hayes’in yüksek sesle ve şiddetli olduğunu ve korktuğunu söyleyen metin mesajları gönderdiğini söyledi.

Silahlı olmayan Hayes, memurların evine geri dönemeyeceğini söylemesi üzerine tartışmaya girdi. Kız arkadaşının ve kuzeninin, onu bastırmaya çalışırken polisle konuşmayı ve mücadele etmeyi bırakma isteklerini görmezden geldi. 21 yaşındaki çocuk, hafif yaralanmalar nedeniyle bir hastanede değerlendirildikten sonra tutuklanmaya direnme suçlamasıyla nihayetinde hapse atıldı.

Avukatı Mark Baute Cuma günü yaptığı açıklamada, “Jaxson Hayes hoş bir genç adam ve Ohio’daki evine geri döndü ve önümüzdeki sezon için hazırlanıyor” dedi. Hayes, lise basketbolunu sadece spor dünyasında değil, beyzbol efsanesi Ken Griffey Jr. da dahil olmak üzere birçok önemli mezunu olan Cincinnati Moeller için oynadı, aynı zamanda mezunları arasında ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı John Boehner’i de sayıyor .

Polis daha önce yaptığı açıklamada, LAPD’nin Kuvvet Soruşturma Birimi’nin “güç kullanımı sırasında Hayes’in boynuna kuvvet uygulanması olasılığı nedeniyle” davayı araştırdığını söyledi. Los Angeles polisi davayı, suçlamada bulunup bulunmamaya karar vermeyen savcılara sundu.

Hayes onu duvara ittiğinde bir polis memurunun dirseği yaralandı. Yetkililer daha önce Hayes’in kız arkadaşının soruşturmada işbirliği yapmayı reddettiğini söyledi.

Hayes, 6-foot-11 ve 220 pound (2 metrenin üzerinde ve yaklaşık 100 kilogram), 2019’da Teksas’tan sekizinci sırada hazırlandı. Kansas City ve Pittsburgh için oynayan eski NFL sıkı sonu Jonathan Hayes’in oğlu. Genç Hayes, profesyonel olmadan önce Longhorns için bir sezon oynadı. NBA’deki ilk iki sezonunda 7.4 sayı, 4.2 ribaund ve 16.5 dakika ortalamaları tutturdu.

George Floyd’un 2020’deki ölümünden bu yana, yalnızca siyahlara yönelik polis şiddetine karşı değil, aynı zamanda bir kişinin nefes almasını kısıtlayan her türlü gücü kullanan polise karşı da artan bir hassasiyet var. Hayes’in polisle karşılaşması, Floyd’un eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürülmesiyle bazı benzerlikler taşırken , farklılıklar dikkat çekicidir.

Bir Los Angeles polis memurunun dizini birkaç saniyeliğine boynuna bastırdığında Hayes sırtındaydı. Floyd, Chauvin’in dizinin altında 9 1/2 dakikaya kadar yüz üstü sabitlendi.

Hayes birkaç kez “nefes alamıyorum” diye solurken, başka bir memur ortağına “dizini kaldır” der. O memur hemen uyar ve Hayes başını kaldırabilir.

Floyd’un davasında, diğer üç memur, müdahale etmedikleri için Chauvin’e cinayet ve adam öldürme ile yardım ve yataklık etmekle suçlandı .

Hayes’in tutuklanmasının yaklaşık 15 dakikalık düzenlenmiş videosu, 911 aramasını ve birden fazla memurun vücut kameralarından alınan görüntüleri içeriyor. Hayes’in evindeki olay, kuzeni yakınlarda dururken araba yolunda soruları yanıtlamasıyla sakince başladı.

“Kızla aranızda neler oluyor?” bir görevli soruyor.

Hayes, “Sadece biraz tartışıyorduk,” diye yanıtlıyor. “Bana bir şeyler fırlatıyordu.”

Memurlar, kız arkadaşıyla konuşmaları gerektiğini söylüyor. Ona ve kuzenine dışarıda beklemelerini söylerler. Hayes neden evine giremediğini sorgular ve içeri girmek için izinleri olup olmadığını sorar.

Memurlar, Kaliforniya yasalarına göre doğru olabilecek veya olmayabilecek birine ihtiyaç duymadıklarını söylüyorlar. Hafifletici faktörler arasında, memurların bir mağdurun ciddi şekilde yaralandığına inanıp inanmadığı da yer alıyor.

Kuzeni ona sakin olmasını söylerken, iki memur Hayes ön kapıya yaklaşırken engelledi. Bir subay Hayes’i iter ve kuzeni onu geri tutar.

Polis adamları ayırıyor ve Hayes’in kollarını tutuyor. Durum daha sonra hızla tırmanıyor.

Hayes’in kuzeni “Jaxson, dur!” diye bağırmaya başlar. Subaylarla itişip kakışırken, birini ön kapının yanındaki duvara itiyor. Diğerleri Hayes ile mücadele ederken bir memur bir Taser çıkarır.

“Direnmeyi kes yoksa seni geberteceğim!” Hayes yerde bocalarken birkaç kez bağırır. Memur sırayla bir elini ve dizini Hayes’in boynuna bastırıyor. Hayes’in kız arkadaşı evden çıkar ve “Dur! Durmak! Ne yapıyorsun?”

“Direnmeyi kes yoksa seni geberteceğim!” Hayes nefes nefese kalırken memur “Nefes alamıyorum” diye bağırıyor.

İki memur Hayes’in kollarını tutarken, memur Taser’ı ateşler ve kız arkadaşı ve kuzeninden durmaları için çığlıklar arasında birkaç saniye göğsüne bastırır.

Hayes çığlık atıyor ve arkasını dönüyor. Subay, Taser’ı ikinci kez ateşler, Hayes’in kalçalarına ve bacaklarının arkasına bastırarak “direnmeyi kes!” Diye bağırır.

“Duruyorum kardeşim!” Hayes bağırır.

Hayes direnmediği konusunda ısrar edince memur, Taser’ı tekrar onun üzerinde kullanmakla tehdit eder.

Memurlar sonunda onu kelepçeleyebilir ve bir sandalyeye oturmaya zorlayabilir. Kolunda ve gömleğinde kan görülüyor.

LAPD memurları, ajansın politikasına göre, Taser’in sondaları 7 ila 15 fit (2 metreden fazla ila yaklaşık 5 metre) mesafeden kullanılıyorsa, bir kişinin sırtına ve göbeğine bir şok tabancası nişan almak üzere eğitilir. Memur, cihazın doğrudan şok özelliğini kullanıyorsa, Taser, kişinin ön koluna veya baldırının veya baldırının dışına yerleştirilmelidir.

Bir kişinin göğsünü Taser ile hedeflemek tartışmalıdır ve cihazın üreticisi daha önce bu bölgeden uzak durmasını söylemişti.

Related posts

LeBron James Muhabirle Tartıştı

Ruhi Ünal

Galatasarayda lider kim ?

Egemen Şekercioğlu

James, Irving yerine Lillard’ı Cavaliers’a istemiş

Orçun Yıldırım

Leave a Comment