Diğer

Bitcoin neden düşüyor? 7 Eylül Altcoinler neden düştü?

Bitcoin neden düşüyor? 7 Eylül Altcoinler neden düştü son dakika 2021 yorumlar. El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale yapan ilk dünya ekonomisi olma kararı  kripto para biriminin değerine yardımcı olmuyor. Bitcoin, Salı günü öğleden sonra ticaretinde %11 düştü ve Pazartesi akşamından bu yana hızlı bir düşüş yaşadı. CoinDesk’e göre , Bitcoin fiyatı 52.000 dolardan 46.000 doların altına düştü.

El Salvador, 9 Haziran’da hareketin önünü açan yasayı çıkardığından beri, piyasa, dijital para biriminin yasal ihale statüsüne ulaşmasının tüm artılarını fiyatlamış görünüyor . Ülke, Chivo adlı vatandaşlar için devlet tarafından işletilen Bitcoin cüzdanlarını önceden yüklediği için Salı günü 400 Bitcoin satın aldığı için bazı yatırımcılar satış yapıyor olabilir.

Ancak, dağıtım sorunsuz gitmedi. El Salvador hükümeti, teknik aksaklıkları düzeltmek için daha önce Chivo cüzdanının bağlantısını kesti. Yetkililer , günün ilerleyen saatlerinde indirilebilir hale getirmek için testler yaptıklarını söyledi .

Bugün saat 15:00 ET itibariyle, El Salvador’daki işletmelerin mal ve hizmetler için Bitcoin’i kabul etmeleri gerekiyor, ancak teknolojik engelleri olanlar muaf tutuluyor. Ülke çapında Bitcoin ATM’leri kuruldu.

Yasa, Bitcoin’i yeni bir şekilde küresel sahneye çıkarıyor ve kriptoya bazı savunucuların yıllardır beklediği bir meşruiyet kazandırıyor. Yine de rakipsiz değil. Uluslararası Para Fonu , Haziran ayında yaptığı açıklamada, hareketin finansaldan hukuka kadar birçok konuyu gündeme getirdiğini söyledi. JPMorgan, hareket nedeniyle ülke ekonomisinin ters rüzgarlarla karşı karşıya kalabileceğini de kaydetti.

El Salvador’un altyapısı da yasanın uzun vadeli etkisi hakkında soruları gündeme getirdi. Ülkedeki internet ve akıllı telefon erişimi, Bitcoin’in piyasaya çıkışını yavaşlatabilecek diğer birçok ülke ile aynı seviyede değil.

Bitcoin neden düşüyor? 7 Eylül Alt Coinler neden düştü?

Bu sabah düşmeden hemen önce, Bitcoin 52.000 $ ile Mayıs ayından bu yana en yüksek fiyat seviyesine ulaştı. Ethereum Pazartesi gecesi 4.000 dolara yakın işlem görürken, Dogecoin bir noktada belirteç başına 0.31 doların üzerine çıktı.

Fiyat düşüşleri, Latin Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmeye ayarlandığı ve bunu yapan ilk ülke olduğu gün geldi. Bunun anlamı, ülkedeki vatandaşların ödeme olarak Bitcoin kullanmayı seçebilmesi ve işletmelerin mal ve hizmetler karşılığında Bitcoin’i kabul etmesi gerektiğidir. Ayrıca vatandaşlar Bitcoin ile vergi ödeyebilecek , Bitcoin borsaları sermaye kazancı vergisine tabi olmayacak ve Bitcoin fiyatı dolar kuruna bağlı olacak.

Bugün saat 15.00’te EDT’de yürürlüğe girecek olan yeni yasaya hazırlık olarak, El Salvador hükümeti yaklaşık 20 milyon dolarlık Bitcoin satın aldı ve ülke genelinde 200 Bitcoin ATM’si kurdu. Devlet tarafından işletilen Bitcoin cüzdanlarına, kayıt yaptıran vatandaşlar için 30 dolar değerinde Bitcoin yüklenecek. Reuters bu sabah, vatandaşlar cüzdanlara kaydolurken El Salvador hükümetinin “taleple başa çıkmak için dijital bir cüzdanın fişini çekmek zorunda kaldığını” bildirdi.

Altın ve turkuaz bir daire içinde Bitcoin logosu.
Resim kaynağı: Getty Images.

Sorunlara rağmen, kripto para birimi ve alternatif varlık yönetimi şirketi Valkryie Investments’in CEO’su Leah Wald, El Salvador’u çevreleyen haberler zaten fiyatlandırıldığı için piyasanın bugünkü tepkisine şaşırmadığını söyledi.

“Bu hamle ilk duyurulduğunda, muhtemelen El Salvador’un nüfusunun New York City’ninkinden daha az olması nedeniyle, bazılarının beklediği gibi fiyat üzerinde neredeyse büyük bir etkisi olmadı, ama aynı zamanda duyuru ayrıntılara açık değildi. Wald, CNBC’ye verdiği demeçte, insanlar bunun nasıl uygulanacağı konusunda endişeliydi” dedi. “İşlem ücretleri, işlem süreleri ve diğer engeller de bunu ülkenin yoksullarını rahatsız eden birçok sorunun çözümünden ziyade bir beta testi gibi hissettiriyor.”

Wald, diğer Latin Amerika ülkeleri Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmeye başlarsa, bunun kripto fiyatlarında “parabolik” bir hareketle sonuçlanabileceğini de sözlerine ekledi. Pek çok uzman, Latin Amerika’nın para aktarımını iyileştirmeye yardımcı olmak için kripto para birimlerini benimseme ve halihazırda değişken para birimleriyle uğraşan merkez bankaları için olgunlaşabileceğine inanıyor.
UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Basketbol Günlüğü, bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Related posts

Khimki Moskova inanılmaz bir transfer ile kadrosunu güçlendirdi: GG !

Orçun Yıldırım

Galatasaray Kombineleri El Yakıyor

Mert Akyıldız

Galatasarayda lider kim ?

Egemen Şekercioğlu

Leave a Comment