blank
Diğer

Bir Galibiyetten Daha Fazlası…

472görüntüleme
blank

Turkish Airlines EuroLeague’de haftanın maçına Fenerbahçe Beko savunmada oldukça tutuk bir performans çizerken CSKA özellikle ilk yarıda eşleşmeleri iyi kullandı ve geçiş hücumlarında doğru pasları bularak kolay sayılar üretti. Tabi buna extra attıklarının girmesi de destekleyince devre sonunda yediğimiz 48 sayı pek kabul edilebilir bir rakam değildi.Devrenin sonunda Vesely’e gelen sıkıştırma sonrası topu zorlamak yerine dışarı çıkartması ile Guduric’in bulduğu üçlük belkide işlerin kötü gittiği Fenerbahçe Beko’nun devreye umutlu girmesini sağladı.

Devre arasında soyunma odasında neler yaşandığının mola kesitleri gibi çekilip sosyal medyaya düşmesini çok isterdim…

Fenerbahçe Beko’nun hiç bir zaman maçtan kopmayan sonuna kadar savaşan,maçı bırakmayan inadı ile 2. yarıda inanılmaz bir eforla 16-0 seri ile maça geri dönüşü ondan sonra yine son periyotta 7 sayı ile geri düşse de hep maçın içinde olması savaşması rakiplerin gözünü çok fazla korkuttuğu açık olarak gözüküyor. Özellikle bu dönüşü CSKA karşı yapmak çift fikstür haftasında oldukça yıpratıcı oldu. 

Ancak bu tarihi geri dönüşle alınan galibiyette özellikle bir isme parantez açmak gerekiyor. Marko Guduric geçtiğimiz sezonda pek ondan beklenene yaklaşamadı.Hep Bogdan Bogdanovic ile kıyaslandı.Ondan beklenen sayı katkısını belli maçlarda veremiyor gibi gözükse de Fenerbahçe Beko hücumunda her zaman görünmez pas istasyonu idi.Top onun elinden döndüğünde genelde hep hücumlar basketle bitiyordu.Ayrıca da bu süreçlerde her zaman doğru şut tercihleri yapması ve Euroleague oldukça yüksek bir yüzde ile 3 sayı atması da kariyerindeki gelişimi göstermek için yeterliydi. Bu sezon belki de Guduric’in kendine kattığı en önemli özelliklerin bence başlıcaları savunmada daha diri güçlü kalması,top elinde iken doğru kararları verebiliyor olması ve şut tercihi konusunda doğru yerlerde buluşup doğru şutları sokabiliyor olması diyebilirim.Özellikle 3. periyot’un ortalarında hücum rebaundu sonrası 10 metrede topla buluşmuş ve boş iken 1 dribbling daha yapıp daha yakından üçlüğü tercih etmesi gelişimini gösteriyor. Vesely’ninde CSKA ile kaybedilen final sonrası sendromunu atlatıp her CSKA maçında artık daha iyi oynaması ve faulleri sokması da tabi ki galibiyet adına önemli etkenlerdendi.

Şimdi CSKA düşünsün.Çift fisktür haftasında bu kadar moralsiz ve yıpranmışken birde Anadolu Efes gibi antreman maçı yapıp gelen iddaalı bir takımla oynayacaklar.Bu mağlubiyet özellikle CSKA tarafında Dimitris İtudis yazar. Çünkü 16-0 seride özellikle Fenerbahçe Beko’nun ivmelenmesine izin verip mola tercih etmemesi. Maç sonunda De Colo’nun oyunda olmadığı son topta basit top kaybı. Ve bence en önemlisi maç 77-75 iken verilen hücum rebaundunda faul yapma tercihinin çok gecikmesi mağlubiyete baş etken oldu diyebilirim. Siz olsanız 19-20 saniye olan son topta 2 sayı mağlup iken 6-7 saniye eritip hemde Sloukasa faul yapar mıydınız ? Yoksa savunmayı seçip savunup kalan 5-6 saniyede hücumu mu seçerdiniz ?

Engin Bağlı

Bir cevap yazın