Diğer

Bir Euroleague Klasiği

blankEuroleague
496görüntüleme

Euroleague’deki temsilcilerimizden lider Fenerbahçe, bu akşam kendi evinde Cska Moskova ile karşı karşıya gelecek. Özellikle “2016 Euroleague Finali”nden sonra büyük bir rekabete dönüşen bu Euroleague klasiği, bu haftanın maçı konumunda. Euroleague’in en çekişmeli koç mücadelelerinden biri olan bu maçta Obradovic bir kez daha eski yardımcısı Itoudis ile karşı karşıya gelecek.

Fenerbahçe, Euroleague’in en formda takımı konumunda ve puan tablosunda birinci sırada. Ayrıca takımımız Euroleague’de oynadığı son 8 maçın 8’ini kazanmayı başardı. Hem de kazandığımız maçlar öyle böyle maçlar değillerdi. Baskonia, Maccabi, Olympiakos, Barcelona, Panathinaikos deplasmanları dahil olmak üzere son 8 maçımızdan galip ayrılmayı başardık. Ayrıca bu deplasmanların birinde Kostas Sloukas’tan, bir diğerinde ise Jan Vesely’den yoksunduk. Bu maçlarda ortaya konan inanılmaz mücadelemiz ve her maçta rakiplere verdiğimiz: “Sizden üstünüz.” mesajı ile gayet net galibiyetler elde ettik. Geçtiğimiz hafta evimize döndüğümüzde orada da özellikle son çeyrek Marko Guduric’in üç sayılık isabetleriyle Milano’yu yenmeyi başardık.

Fenerbahçe’de hücum silahları harika bir şekilde işlemeye devam ediyor. Nikola Kalinic’in iyiden iyi şutunu geliştirip bir skorere dönüşmesi burada çok önemli bir etken. Ayrıca takımımız hücum lideri Kostas Sloukas da son maçlarının hepsinde 6 asistin üzerine çıkmayı başardı ve takım oyunumuz merkezinde görevini oldukça iyi yapıyor. Jan Vesely boyalı alandaki oyun kurucumuz konumundayken etrafında oynayan kısalar da çok daha müsait şut imkanları bulmaya başlıyor. Özellikle takımımızın yüklesen yıldızı, “Mr. Fourth Quarter” Marko Guduric, son 7 maçında 13 sayı ortalamasıyla oynuyor ve bu haftaya gelene dek takımımızın en formda oyuncularından biri. Euroleague’in “Big Fundamental”ı Joffrey Lauvergne de hücumda inanılmaz işler ortaya koyuyor. Fenerbahçe’nin işleyen düzeninde ona sırtı dönük çok uygun pozisyonlar hazırlanıyor. Lauvergne sabit ayağını oldukça iyi kullanmasının bir sonucu olarak çok fazla basket faul çıkarıyor ve sayı ortalaması da günden güne artıyor.

Sezon başında bize sürekli acaba dedirten savunmamız ise bu deplasman turunda iyice yerine oturdu. Bu 5 deplasman içinde rakiplerimizi hep 72 sayının altında tutmayı başardık. Bu inanılmaz savunma ile gelen momentum da hücumlarımızı çok iyi değerlendirmemizi sağlıyor. Fenerbahçe’nin savunma iskeletinde şüphesiz Nikola Kalinic, Nikolo Melli ve Jan Vesely çekirdeği yer alıyor. Bu üçlü Avrupa’nın savunma istatistiklerinde üst sıralarda yer alıyor. Jan Vesely’nin Euroleague’deki çoğu kısadan bile daha bir toplu oyuncu savunmacısı olması, müthiş bir çember savunucu olması ve ikili oyunlarda kısaların karşında harika kalabiliyor olması savunmamızın ana silahı. Ayrıca Melli de muazzam bir post savunmacısı rolünde ve savunma gerektiği sertliği katıyor. Çekirdeğin takımın enerjisini yukarı çekme kısmandaki sorumlusu Nikola Kalinic de kısaların karşısında eskisinden daha iyi kalabilmesi, rakiplerin aklına girmesi ve ribaundlara verdiği inanılmaz destek ile savunmamızın değişilmez isimleri. Ancak sezon başından beri savunmada tek sıkıntımız hücum ribaundları. Son maçta Milano’ya 18 hücum ribaundu verip çok fazla ikinci şans basketi yedik. Burada en önemli silah kısalarımızın ribaundlara vereceği destek. Ancak yüksek konsantrasyon içinde ribaundlara önem verirsek o 18 sayısının bir maçlık olduğnu görebiliriz.

Cska cephesine geçtiğimiz zaman onlar da Euroleague’de çok formdalar. Yalnızca iki mağlubiyeti olan Cska bu mağlubiyetlerin ikisini de son dört haftada aldı. Takımın en fazla süre alan 4 kısa oyuncusu Rodriguez, De Colo, Higgins ve Clyburn’ün çift haneli ortalamalarla oynadığı Moskova ekibinde hücumların ana silahı Corry Higgins. De Colo ve Rodriguez gibi oyuncuların olduğu bir takımda ana karar verici olan Higgins bu sene inanılmaz bir grafik ile oynuyor. Son 6 maçının 3’ünde 22 sayı ve daha fazlasını atan Higgins bu görevi çok iyi bir şekilde benimsemiş. De Colo ise oldukça istikrarsız bie oyun sergiliyor. Bu sezon sayısız tamamladığı Olympiakos maçı, yalnızca 2 sayıyla oynadığı Baskonia maçı gibi ritimsiz ve formdan uzak maçlar çıkardı.

Cska hücum planı her zaman kısalar üzerinden olmuştur. Çok iyi bir pasör ve iyi bir şutör guardları oldukça atlet şutabilen forvetleri ve yine olağanüstü atlet Othello Hunter gibi ribaund konsantrasyonu zayıf bir uzuna sahipler. Ama bu takımın x faktörü kesinlikle Avrupa’nın belki de en iyi savunmacısı da olan Kyle Hines. 196 boyundaki oyuncu hem kısaları hem de pivotları inanılmaz şekilde savunabiliyor. Muazzam bir atlet olan Hines harika poster smaçlarına ve pota altında inanılmaz caydırıcı bloklara imza atabiliyor. Itoudis’in en önemli silahlarından olan Hines bu sezon 7.6 sayı ortalamasıyla oynuyor. Ancak Hines özellikle Rodriguez’e tepeden yaptığı çok net perdelerle perde-asist değerinde önemli bir iş yapıyor. Rodriguez özellikle tepeden topla oynamayı çok sevdiği için ikili oyunları ve ikili oyundan sonra doğacak üçlüğü çok iyi organize ediyorlar.

Umarız bu akşam Cska’yı da devirip 8 maçlık galibiyete devam ederiz. Bu Euroleague klasiği bir kez daha Fenerbahçe galibiyeti ile biter. Ataşehir’deki inanılmaz atmosfer ile birlikte galip geleceğimize inanıyor, Fenerbahçe’ye başarılar diliyoruz.

Anıl Sebahaddin Uysal

Bir cevap yazın