Diğer

Basketbolun Efsanesi Dusan Ivkovic Hayatını Kaybetti

Avrupa’da birçok takımla büyük başarılar yakalayan, ülkemizde Anadolu Efes’i de çalıştıran basketbol dünyasının efsanesi Dusan Ivkovic, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Sırp basketbolunun en önemli isimlerinden Dusan Ivkovic, bugün sabah saatlerinde Sırbistan’da dünyaya gözlerini yumdu. Yönettiği takımlar arasında Anadolu Efes’in de bulunduğu efsane koç sabah saatlerinde Belgrad’da bir hastanede tedavi görüyordu.

Sırbistan medyasından Sport Klub’un haberine göre Dusan Ivkovic, akciğerlerinin su toplaması nedeni ile hayatını kaybetti.

Kariyeri Başarılarla Dolu Bir Efsane

2014-2016 yılları arasında en son Anadolu Efes’in başantrenörlüğünü yapan ve 1 Temmuz 2016 itibari ile de emeklilik kararı alan Dusan Ivkovic, 2017 yılında FIBA Hall of Fame’e seçilmiş ve aynı yıl EuroLeague Basketbol Efsanesi olarak kabul edilmişti.

1958-1968 seneleri arasında oyuncu olarak Radnicki takımında oynayan Ivkovic, bu görevinin ardından Radnicki’nin genç takımında koçluk yapmaya başladı.

Birçok Takımı Çalıştırdı

Ivkovic’in çalıştırdığı takımlar arasında Partizan, Sibenka, Vojvodina, Aris, Radnicki, CSKA Moskova, PAOK, Panionios, Olympiacos, AEK, Dinamo Moskova, Olympiacos ve Anadolu Efes bulunuyor.

Dusan Ivkovic, Yugoslavya ve dağılma sonrasında Sırbistan Milli Takımı’nda başantrenörlük görevi üstlendi. 1989, 1991 ve 1995 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda takımını zafere ulaştırdı. 1990 yılında da FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nda da takımına başarı kazandırmıştı. 1988 Yaz Olimpiyatları’nda Sırbistan’ın gümüş madalya kazanmasında Ivkovic’in payı bulunuyordu.

Şampiyonluklarda Payı Bulunuyor

Kariyeri içinde Olympiacos ile 2 EuroLeague şampiyonluğu başarısı elde eden Ivkovic; 1979 yılında Partizan ile Korac Kupası, 2000 yılında AEK ile Saporta Kupası, 2006 yılında da Dinamo Moskova ile ULEB Cup şampiyonlukları başarısını yakalamıştı.

2012 senesinde ikinci defa EuroLeague şampiyonluğunu kazandırdığı Olympiacos’un başında EuroLeague’de Yılın Koçu Ödülü’nü kazanan Ivkovic, Türkiye’de ise Anadolu Efes ile Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonlukları başarısı yakaladı.

Related posts

Gaziantep, 2011-2012’de All-Star seçilen Sırp yıldızı kadrosuna kattı

Orçun Yıldırım

Fenerbahçe’de Baskı Çok Normal

Yüksek tansiyonlu maçta Sixers, Clippers’a şans tanımadı

Orçun Yıldırım

Leave a Comment