Diğer

Avrupa’nın NBA’e hediyesi Luka Doncic’in niçin olağanüstü olduğunu açıklayan 5 oyunu!

645görüntüleme

Dallas’ın çaylağı fırtınalar estirmeye devam ediyor. NBA’deki ilk sezonunda bir çaylaktan beklenmeyecek şekilde yıldızını parlatan Doncic’i oyun içi istatistiklerine bakarak pek de övemezsiniz. Ama oyununu mikroskop altında incelediğinizde Luka parlar. Oyun içi istatistikleri yeterli değil demiyorum ki şu an da (ilk 24 maçta) maç başına 17,8 sayı 6,7 rebound ve 4,3 asist ortalamalarıyla oynuyor. Doncic’in bulduğu sayı ortalaması yılın çaylağı ödülünü kazanan son 6 oyuncunun ilk 25 maçından daha fazla. Söylemek istediğim, istatistikler size her zaman doğru bilgiyi vermez. Örneğin Russell Westbrook, istatistik kağıdına baktığınızda üç sayılık atışların dörtte üçünü kaçırdığını görüyorsunuz ama “clutch time” dediğimiz oyunun son anlarında kullandığı neredeyse tüm atışları sokuyor. Oturduğumuz yerden kağıda bakıp Westbrook üçlük atamaz diyemeyiz öyle değil mi? Aynı şekilde oturduğumuz yerden Doncic 17,8 sayı ortalamasıyla nasıl olağanüstü olabilir canım? diye sorabilirsiniz. Dilerseniz onun neden olağanüstü olduğunu açıklayan 5 oyununa göz atalım.

Portland’a karşı geri çekilerek attığı üçlük

201’lik boyu ve 99kg olması savunmacıları sonic hızıyla geçemeyeceği anlamına gelmiyor. Evet Doncic süperatletik değil ama yavaş da değil. Süperatletik olmaya pek de ihtiyacı yok.
Kazandığı tecrübeyle vücudunu kendi yararına nasıl kullanacağını çok iyi biliyor.  Dallas’tan önce 3 sene Euroleague’de forma giydi. Bu yönüyle NBA çaylaklarına karşı avantajlı. Geri adım atmadan önce vücut hareketlerinden kararlılığını görebiliyoruz. Kesinlikle ne yapacağını biliyor. 

Chicago’ya karşı attığı boyalı alan pası

Doncic’e veteran bir hava katan en önemli özelliklerinden birisi onun oyun kurma becerisi ve pas dağıtımındaki kararlılığı. İzleyeceğiniz klipteki sabırlılığı, muhtemelen zor bir şutla bitecek hücumu basketbolseverlere güzel bir asist izleterek bitiriyor. 

Golden State Warriors’a karşı son dakikalardaki “floater” atışı

Doncic avrupadan da tanıdığımız gibi bu tür atışların ustası. İzleyeceğimiz klipte Jonas Jerebko’yu geçtikten hemen sonra boyalı alanda Durant’in olduğunu görerek ona yaklaşmadan havadayken şutu gönderiyor. 

Brooklyn’e karşı alley-oop pası

Doncic takım arkadaşlarını orta mesafede havada görmeyi seven bir oyuncu. Jordan’ın perdesinden sıyrılıp bir an bekledikten sonra köşedeki Maxi Kleber’i farkeder etmez pasını gönderiyor. Bu oyun Doncic’in oyun görüşünü tam anlamıyla yansıtıyor diyebiliriz.

Houston’a karşı Kapanış!

Tamam burada biraz abartıyor, hile yapıyor olabilirim. Burada bahsettiğim tam anlamıyla bir “son hücum” değil. Doncic Houston’a karşı tetiği tek bir atışla çekmedi evet ama son 2 dakikada 11-0’lık bir performansla rakibin hayallerini yıktı. Maçı tek başına 107-104 kazandı. Buradaki en dikkat çekici olay ise maçın en önemli toplarının bir çaylağa, ona verilmesi ve Doncic’in bunları yaparken oldukça rahat görünmesiydi. 

H. Alperen Aydın
Marmara Üniversitesi. İngilizce Öğretmeni,Yazar. Yayımlamaya değer bulmadığı 2 romanı ve çok sevdiği basketbolu var.

Bir cevap yazın