Avrupa Şampiyonası Köşe Yazıları Milli Takımlar

Ne Demek ERSAN Yok?

ERSAN YOK!!! Nasıl olmaz ya nasıl olmaz? Neden gelmez? Nerede milli duygu, nerede vatanseverlik, nerede bu millet nerede bu devlet?

Sakin olun abi. Bu bir savaş değil, bu bir spor. İnsanları yargılamadan, itin yuvasına sokup çıkarmadan önce düşünün. Sportif faaliyetlerin neden var olduğunu düşünün. Farklı ırktan, renkten, dinden hattan düşman devletlerden bir çok insanın bir araya gelmesine vesile olan bir imkandır spor. Dolayısıyla siz nefretinizi ve kininizi kusasınız diye sporculara saldırasınız diye yok. Bu yazıda da olacağı gibi eleştirelim ama yargılayıp infaz etmeyelim.

Bu girişi okuduktan sonra kapatmayan güzel basketbol severler, malumunuz turnuvaya ev sahipliği yapıyoruz ve dürüst olmak gerekirse çok da kaliteli bir kadromuz yok. Madalya bir hedef değil bir hayal. Dar ve genç bir rotasyonumuz var. Özelliklede 4 ve 5 numaralı pozisyonlarda önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Bu kısa özet de bizim Ersan İlyasova gibi hem deneyimli hem de başarılı bir 4 numarada oynayan oyuncuya olan ihtiyacımız çok net bir şekilde görünüyor. Gelmeme tercihinin en derin yarayı açacağı yıl böyle bir karar alması milli takımı çok zor bir duruma düşürdü. Ancak ve ancak bunu tartışabiliriz. Takımı yüzüstü bıraktı, besle kargayı oysun gözünü, vay efendim koynumda yılan beslemişim muhabbetleri ancak medyatik olmaya çalışan insanların tercih edeceği bir düşünce yapısıdır. Neden mi?

 

ERSAN GELMEDİ!!!

 

2006 U-20 Avrupa Şampiyonası, Ersan’ın ilk milli formayı terlettiği turnuva. Muazzam bir turnuva geçiriyor ve 17.4 sayı,7.1 riband ortalamasıyla oynuyor. Gümüş madalya. Aynı yıl FIBA Dünya Şampiyonası. Genç yaşına rağmen başarılı bir turnuva geçiriyor. 9.6 sayı, 4.0 riband, 2.1 top çalma. Ertesi yıl 2007 Avrupa Şampiyonası formsuz bir Ersan formsuz bir milli takım başarısız bir turnuva. Ondan sonra unutulmayacak olan 2010 Dünya Şampiyonası muazzam kadro mükemmel bir 12 Dev Adam. Dream Team’in ardından ikinci sırayı alıyoruz dünya basketbolunda. Ersan muhteşem bir turnuva çıkardı. 13.4 sayı ve 7.1 riband. İzleyenler bilir. Kelimelerle anlatılamayacak performanslar. Bunların hepsi özveri ile gerçekleşiyor. Dünya basketbol tarihinde yerimiz varsa böyle kahramanlar sayesinde var. Adım kadar eminim Ersan’ın, Hido’nun, Memo’nun ve daha sayamadığım nicesinin tüm hocaları nasıl da gururlanıyorlardır.

Bunca yıl formayı gururla taşı. Tüm özverinle terlet. Turnuva kaçırma. Sonra bir turnuvaya gelmedin diye onca emeği çöpe atsınlar. Seni vatan haini ilan etsinler. Takımı zor zamanda yalnız bıraktı desinler. Bir daha böyle oyuncular yetiştirmeyelim desinler. Umarım Ersan İlyasova  gibi değerlerimiz kendilerini eleştirenlerden daha büyük bir olgunluk sergiler ve hiçbir zaman güzelim ay-yıldız formaya küsmezler. Formanın hakkını verin, madalya olmasa da olur. Biz 12 Dev Adam’ı başarılı diye sevmedik, onlar da bu formayı para için taşımıyorlar. Biz canı gönülden seviyoruz onlar da canı gönülden oynasınlar.

Related posts

Milli Takım İtalya’da

Kenan Bojadzic

Melo, Houston için bir kayıp mı?

H. Alperen Aydın

Spor Toto BL’de; İlk İki Maçın Ardından Final Serisi

Mert Akyıldız

Leave a Comment