Avrupa Şampiyonası Köşe Yazıları Milli Takımlar

‘Eurobasket 2017’ Gelişmeleri

2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket 2017) finallerine ve gruplarından birisine Türkiye ev sahipliği yapıyor. Peki son gelişmeler neler ve bizleri neler bekliyor Eurobasket 2017’de?

Bilindiği gibi Türkiye özellikle 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonasına ev sahipliği yaptıktan sonra birçok şampiyonaya ve kupaya ev sahipliği yapmaya devam etti. Bunların sonuncusu ve birçok açıdan önem taşıyanı ise 2017 Avrupa basketbol şampiyonası. Eurobasket 2017’ye ev sahipliği yapacak ülke olması kesinleşen Türkiye 2010 yılındaki Dünya şampiyonasının avantajlarından yararlanarak basketbol açısından ülkemizin büyük bir ivme yakalamasına yardımcı olmuştu. Türkiye yaşadığı oldukça duygusal süreçlerden geçmiş ve nihayetinde Final’de Amerika Birleşik Devletleri’nin rakibi olmuştu. Bu şampiyonayı gümüş madalya ile tamamlayarak 2. olan Türkiye artık basketbol branşında oldukça söz sahibi bir konuma geldiğinin de farkındaydı.

Türkiye 2010 Dünya Şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya almıştı
Türkiye 2010 Dünya Şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya almıştı

2010 yılında yaşadığımız heyecan dolu günler hala hafızalarımızda canlılığını koruyorken geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye’nin EuroBasket 2017 final turuna ve gruplardan birisine ev sahipliği yapacağı kesinlik kazandı. Türk milli takımları her zaman taraftar desteğinden güç alıyor ve milyonlarca insanın oluşturduğu sinerjiyle başarılması zor gözüken hedeflere ulaşabiliyor. Bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’nin bu turnuvada iyi bir derece elde etmesi, olimpiyatlara katılma hakkı elde etmesi ve hatta şampiyon olarak bu gururu tüm milletimize yaşatması mümkün. Bunun örneklerine bakmaya devam edecek olursak aklımıza gelen diğer bir örnek 2001 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Avrupa şampiyonası. 30 Mart 2015’te görevini Harun Erdenay’a devreden Turgay Demirel o dönem TBF başkanlığı görevini sürdürüyordu. Tarihinde ikinci kez Avrupa Şampiyonası’nı organize eden Türkiye kendi taraftarının önünde olağanüstü başarılara imza attı. Harun Erdenay, İbrahim Kutluay, Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur ve Kerem Tunçeri gibi isimlerin yer aldığı 12 Dev Adam, kendi seyircisinin önünde final oynayarak yine gümüş madalyaya sahip olmuştu.

Türkiye’nin daha önce düzenlediği organizasyonlar:

  • 2001 Eurobasket
  • 2005 Eurobasket -Kadınlar
  • 2010 Dünya Şampiyonası
  • 2012 Olimpiyat Elemeleri -Kadınlar
  • 2014 Dünya Şampiyonası -Kadınlar
  • Ve şimdi 2017 EuroBasket
EuroBasket 2017'de neden bir şampiyonluk gelmesin?
EuroBasket 2017’de neden bir şampiyonluk gelmesin?

 

12 Aralık 2015 tarihinde EuroBasket 2017’ye ev sahipliği yapacağımız belirlendikten sonra yöneticilerimiz bazı açıklamalarda bulundu. O dönem TBF CEO’su olan Hidayet Türkoğlunun açıklaması ise çok önemli. Hidayet Türkoğlu bu organizasyonun Türkiye’de yapılacak diğer spor organizasyonlar için yeni bir standart oluşturacağını söyleyerek yeni jenerasyona da ilham kaynağı olacağını düşündüğünü açıkladı. Gençlik ve Spor bakanı Akif Çağatay Kılıç ise bu sefer Türkiye’nin şampiyon olacağına tam olarak inanıyor. Koç Ergin Ataman ise şampiyon olmanın turnuvadaki tek hedefleri olduğunu söyledi. Ayrıca Altın jenerasyon olarak nitelendirilen Türk oyuncuların üst düzey maçlarda görev alıp şampiyonaya kadar yeterli tecrübe kazanmaları gerektirdiğini de ekledi. Tüm açıklamalara ve oyuncuların isteklerine baktığımızda son şampiyon İspanya’nın yaşadığı gibi bir coşku hayali görülüyor. Ergin Ataman önderliğinde bir Avrupa Şampiyonluğu yaşamak elbette tüm Türk basketbolseverin de hayali.

ispanya-basketbol-milli-takım
İspanya Milli Takımı EuroBasket 2015’de şampiyon olmuştu

Turnuva formatında bazı değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle 2 senede bir yapılan turnuva artık 4 yılda bir yapılacak. Bunun birkaç sebebi var. Birincisi Dünya Basketbol Şampiyonası’nın 4 yılda bir yapılan futbol şampiyonası ile çakışmasını dolayısıyla bu organizasyonun gerisinde kalmasını önlemek. İkincisi ise turnuvalara geniş bir eleme oynama dönemi getirerek milli basketbol maçlarını geniş bir periyota yaymak. Yani önceki başarılarına göre turnuvaya direk katılma hakkı elde eden takımların sayısı ciddi manada azalacak ve hemen hemen tüm takım artık elemelere katılmak durumunda kalacak.

eurobasket-2017-format
EuroBasket 2017 ve sonrasının yeni formatı

Turnuva formatı değişikliklerine FIBA sitesinden ulaşabilirsiniz: http://www.fiba.com/pages/eng/fc/even/compCalendar/p/openNodeIDs/26000/selNodeID/26000/faq.html

Gelelim EuroBasket 2017’ye. 31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek turnuvada 24 takım yer alacak her zaman olduğu gibi. Yani bu formatta bir değişiklik yok. İsrail, Romanya, Finlandiya ve Türkiye 6’şar takımdan oluşan 4 gruba ev sahipliği yapacak ülkeler olarak açıklandı. Grupların maç yapacağı şehirlerse Tel Aviv, Kaloşvar, Helsinki ve İstanbul. İstanbul’daki grup etabı maçları Abdi İpekçi’de Final etabı ise daha önceden 2010 Dünya Kupası finaline ev sahipliği yapmış 16.500 taraftar kapasiteli Sinan Erdem Spor salonunda yapılacak. Öte yandan EuroBasket 2017 için gönüllü başvuruları geçtiğimiz haftalarda açıldı. Bununla ilgili bilgileri şuradaki haberimizde bulabilirsiniz: Avrupa Şampiyonası Gönüllü Başvuruları

sinan-erdem-spor-salonu
Sinan Erdem Spor Salonu

Türkiye’nin son yıllarda genç milli takımları ile kazandığı başarıları göz önüne alırsak Cedi Osman, Furkan Korkmaz gibi oyuncuların turnuva tarihine kadar kendilerini geliştirerek basketbol kimliklerini oturtacakları ve bize zevkli bir turnuva ve üstün başarılar izlettireceklerine kuşku yok. Bilindiği gibi Türkiye U-20 Milli Takımı 2014 yılında Yunanistan’da şampiyon olmuştu. Bunun yanında turnuvaya ev sahipliğini İstanbul’un yapacak olması ve seyirci desteği milli takımın duygusal coşkusuyla birleşecektir. Eurobasket 2017’de başarılı bir sonuç, hatta şampiyonluk elde etmemiz işten bile değil. Türk Milli Takımına EuroBasket 2017’de şimdiden başarılar diliyoruz.

Related posts

12 Dev Adam’ın Rakipleri Artık Belli!

Selahattin Demirel

Wilbekin ile Cedi skoru paylaştı, milli takım zorlansa da kazandı!

Orçun Yıldırım

2022 FIBA DÜNYA KUPASI AVUSTRALYA’DA YAPILACAK

Mert Akyıldız

Leave a Comment