Avrupa ŞampiyonasıKöşe YazılarıNBA

Doğal favori; İspanya

339görüntüleme

Basketbol severlerin sabırsızlıkla beklediği Euro Basket geldi çattı. Ve her turnuvada olduğu gibi yine turnuvaya favori olarak giren İspanya, tüm takımlardan bir adım önde. Llull, Mirotic ve Fernandes gibi önemli eksikleri bulunsa da İspanya’nın tecrübeli ve derin oyuncu kadrosu, kendilerini diğer takımların önünde tutuyor.

1 senesini 76ers ile Nba’de geçirdikten sonra tekrardan Euroleague yolunu tutan ve CSKA ile anlaşan Sergio Rodrigues takımın çilingir rolünü üstlenecek. Hali hazır kadroda ki kısa rotasyonunun en yaratıcı oyuncusu olarak göze çarpıyor hiç kuşku yok ki.

Geçen sezonu Westbrook’un takım arkadaşı olarak geçiren Alex Abrines ise, ilk önemli milli takım macerasını yaşayacak. Kendisine uygun rolü en iyi şekilde oynayabilirse, bu eksik turnuvada İspanya’nın işini oldukça kolaylaştırabilir.

İspanya’nın sıkıntı yaşayabileceği bir kaç durumdan bahsedecek olursak. Gasol kardeşlerin sırtına ne kadar yük bineceği. Rubio’nun hızlı, geniş alan seven basketboluna takımın ne kadar ayak uydurabileceği. Lull ve Mirotic önderliğinde oynanan dış oyunun, onların yokluğunda ne kadar işleyeceği.

İşler İspanya için her ne kadar zorlu geçecek olursa olsun, turnuvanın yüksek kalite oyuncu eksikliği, İspanya’nın tecrübeli oyuncu kadrosunu her şekilde organizasyonun önünde tutuyor. Ve kendilerine doğa favori görmemiz için bu yeterli.

Muratcan Ediz
Basketbol aşk değil de nedir? 1998'den beri platonik devam ediyoruz. Takımları değil oyunu seviyoruz. Aynı zamanda İstanbul Gelişim Üniversitesi Yeni Medya, İletişim, Habercilik yüksek lisans öğrencisi. Kendinizi kelimelere bırakın...

Bir cevap yazın