Diğer

Anadolu Efes Panorama

Sevgili Basketbol Günlüğü okuyucuları Türk Hava Yolları Euroleague’de yavaş yavaş normal sezonun sonuna yaklaşırken 22. hafta itibariyle her hafta hazırlayacağımız Anadolu Efes Panaroma’nın ilk bölümüyle karşınızdayız. Benim basketbolu sevmemi ve bu spora başlamamı sağlayan Kobe Bryant’ı kaybettiğimiz bu haftada bir şeyler yazmak çok zor oldu ama hayat bir şekilde devam etmekte zorunda. Huzurla uyu KOBE…

Euroleague’in en iyi basketbolunu oynayan, lig lideri temsilcimiz Anadolu Efes, en yakın rakiplerinin kazandığı haftada maça mutlak galibiyet hedefiyle çıktı ve istediği sonucu çok ta zorlanmadan aldı diyebiliriz. Mike James’in son saniye basketiyle yenildiği CSKA maçından sonraki galibiyet serisini sürdürdü. Şunu da unutmamak lazım Anadolu Efes aylardır savunmasının bel kemiği Bryant Dunston’dan yoksun oynuyor. Şimdi temsilcimizin Kızıl Yıldız maçından notlara geçelim.

 • Anadolu Efes bu sonuçla galibiyet serisini 7, deplasman galibiyet serisini ise 9 maça çıkararak toplamda 19-3 lük dereceye sahip oldu.
 • Temsilcimiz hücum ve savunmada bu sezonki ortalamalarında bir maçı geride bıraktı.
 • Sakatlıktan dönen Vasilije Micic 32 dk’da 6 sayı, 5 asist yapmasına rağmen 5 top kaybı ve 0/5 üçlük derecesiyle zamana ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Anadolu Efes neleri doğru yaptı?  

 • Anadolu Efes maçın bir ve ikinci periyotlarına çok agresif ve tempolu başlayarak maça11-0, ikinci periyota ise 15-2 serilerle başlayarak rakibinin direncini erken kırdı.
 • %45 üçlük, %56 ikilik isabetleriyle kendi ortalamalarının da üstünde muhteşem bir hücum ratingi yakaladı.
 • Kızıl Yıldız gibi seyircisi Avrupa’nın en iyilerinden olan bir salonda maç başında atmosferden hiç etkilenmedi.
 • Her ne kadar fark 20 sayılardan kritik duruma gelse de maç eksiği olan Micic ve Moerman’ı kazanabilmek için onlara süre vermek ve bu durumda kazanmak çok kıymetliydi

Anadolu Efes nerelerde aksadı?

 • Maçta fark 20 sayıları bulduktan sonra rakibin geri gelmesine izin verilmemeliydi.
 • Pota altı savunması ve hücumu rakibe çoğu pozisyonda ezildi ve hücum olarak vasat bir görüntü sergilediler (Pleiss+Sertaç=13 sayı, Stimac 14 sayı).
 • Tibor Pleiss yakın mesafeden müsait pozisyonda başarısız atışlar yaparak 3/10 ile oynadı.
 • Anadolu Efes takım halinde 18 top kaybı (5’i Micic’ten geldi) yaptı ki, bu temsilcimiz için kesinlikle kabul edilemez bir durum.
 • Anadolu Efes’te oyun temposu düştüğünde Larkin haricinde bir kısadan skor desteği gelmedi.
 • Anadolu Efes rakibine 20 asist imkanı verirken kendisi 18 asistte kaldı.

Maçın Oyuncusu: Sadece bu maçın değil geçen sezonun play-off larında Barcelona serisinden beri sezonun oyuncusu olan Shane Larkin 3/5 ikilik 5/9 üçlük 3/3 serbest atış isabeti ile tam 24 sayı kaydetti bunun yanına da 2 ribaund, 3 asist ekledi ve sadece 1 top kaybı yaparak 23 PIR ile maçın yıldızı oldu. Kobe Bryant’ın ölümünden sonra çıktığı ilk maçta şutu atabilecekken atmayarak Kobe anısına maçı 24 sayı ile tamamladı.

X Faktör: Chris Singleton, Dunston’ın yokluğunda savunmadaki üstün gayretiyle eksikleri kapatmıştı. Son maçlarda ise Larkin’e yardımcı bir hücum oyunu ortaya koydu. Gereken durumlarda hücumda da savunmada da x-faktör olabileceğini toplamda 5/7 isabetle 13 sayı, 7 ribaund, 3 asist, 3 top çalma ve 1 blok ile gösterdi. Onun maç başında çaldığı toplar Efes için maçın kopmasını sağladı. O oyunda iken Anadolu Efes +19 yazdı.

Maçın Hareketi: Maç boyunca çok fazla sansasyonel hareketle karşılaşmadık belki ama maçın ilk hücumunda Anadolu Efes’in 24 saniye süresini kullanmaması, devamında Kızıl Yıldız’ın 8 saniyede yarı sahayı geçmemesi gecenin en anlamlı hareketi oldu.

Maçın Hayal Kırıklığı: Buraya Moerman ya da Beaubois’ı da yazabilirdik belki ama maç genelinde 32 dakika süre alıp 0/5 üçlük ile şut atıp 5 top kaybı yapan Micic henüz hazır olmadığını gösterdi. Koç Ergin Ataman’da Micic’in öneminin farkında olduğu için tüm bunlara rağmen ona bu krediyi verdi ve oyunda tuttu.

 Maçın İstatistikleri:

Larkin; 24 sayı, 2 ribaund, 3 asist – 23 PIR

            Singleton; 13 sayı, 7 ribaund, 3 asist, 3 top çalma, 1 blok – 21 PIR

            Beaubois; 11 sayı, 3 asist, 1 top çalma, 2 blok – 9 PIR

Related posts

Tony Parker Ne Zaman Dönüyor ?

Ruhi Ünal

Furkan Korkmaz’da korkutan diz sakatlığı

Orçun Yıldırım

Umutlar Tükendi

Mert Akyıldız

Leave a Comment